Když se organizátoři páteční události Milan Ševčík a Daniel Štach zamýšleli, jak ozvláštnit letošní ročník, vzniklo téměř pětiminutové video plné recese. Dvojice v něm zve na akci prostřednictvím rozhovorů na různých místech planety. A také dabingem Stallonea. „Každý rok máme novinku. Ať už v programu, propagaci nebo cenách. Letos jsme zvolili tento populární způsob," vypráví Ševčík.

Zaujali. Dvojice srší vtipem od první chvíle až do závěru, kdy se na videu objeví další akční hrdina minulé dekády Jean Claude Van Damme. „Točili jsme to na třikrát ve skladě před zelenou plachtou. Snažili jsme se dostat do pozadí, které jsme měli připravené," říká Ševčík, jenž je stejně jako kolega Štach divadelním ochotníkem.

Společně připravují soutěžní košt svařáků přibližně dva měsíce. V těch vymýšlí program, který akci provází. Letos vystoupí například Abba revival, muž pyšnící se titulem mistra světa v práskání bičem, znalci bojových umění nebo kuchař s vlastní show. „Košt ale hlavně nabídne kolem třiceti druhů svařáků. Hodnocení se zapisuje do tabulky, kde je vůně, barva, chuť a kreativita, protože každý svařák má originální název. Stejně tak hodnotíme, jaké přísady autor použil," tvrdí pořadatel.

O zajímavosti není nouze. Naopak. Některé vzorky jsou více než exotické. Připravit zajímavý svařák je alchymie. „Do standardního patří víno, cukr, skořice a hřebíček. Někdo ale přidává vanilku, badyán, zkaramelizovaný cukr, med nebo trochu griotky. Nejzvláštnější byl asi s fernetem. Kromě něj tam nebylo nic jiného," zmínil Ševčík s úsměvem.

Košt se uskuteční už po deváté. Začne v brumovické sokolovně od devatenácti hodin a dvou minut. Triumf se podařilo obhájit pouze jednou, jinak se vítězové střídají. „Většina účastníků je místních. Loni jsme měli kolem sto dvaceti příchozích, letos doufáme v překročení sto padesátky. Máme slíbenou hojnou účast," dodává organizátor.