Devětašedesátiletá herečka, která ztvárnila desítky filmových rolí, patřila k hlavním hostům sobotního odpoledne. A přítomné nezklamala, kromě úsměvů, autogramů, křtu kalendáře stihla v doprovodu cimbálky i zazpívat.

„Moc se mi tady líbí, do Břeclavi jsem přijela ráda. Ale chtěla bych tady uvítat i mého kamaráda, herce a režiséra Ivoše Trtílka,“ poznamenala skromně v průběhu programu.

Kromě Gabrily Vránové mohla asi stovka návštěvníků křtu vidět přímo v akci i proslulou scénáristku a režisérku Hanu Pinkavovou. Rodačka z Frýdku-Místku, která se podílela například na dokumentárním cyklu Gen, sbírala poslední materiály pro dokument Nehasit! Hořím!

Do pořadu, jenž divákům přibližuje osudy mimořádně talentovaných mladých osobností, si totiž vybrala dceru břeclavského malíře Antonína Vojtka Julii.

„Od roku 2000 natáčím o mladých talentech. A vybrala jsem si právě Julii, protože je fascinující, jak je v pouhých osmi letech úžasně zapálená, je vlastně malováním posedlá,“ prozradila známá režisérka.

Jak říká, natáčení s mladičkou umělkyní bylo mimořádně náročné. „Ona je opravdu velký talent, o kterém určitě uslyšíme. Ale nebylo to sní jednoduché, musela jsem si ji nejprve získat.“

Diváci České televize se tak mají podle všeho na co těšit. Zkušená režisérka představí nadanou břeclavskou malířku se vším všudy – unikátní záběry tak odhalí její každodenní náplň, myšlenkové proudy i komplikovanou osobnost.

„Pořád mě překvapuje, je to velký introvert. Není to jednoduché s ní pracovat. Ještě před tím, než jsem začala natáčet, jsem s ní šla na hory, aby ke mně získala důvěru,“ přiblížila náročnost své Hana Pinkavová.