Zatímco ještě před dvaceti lety bylo Hodoňanů o více než dva tisíce více než Břeclavanů, k letošnímu prvnímu lednu se rozdíl „smrskl" na pouhých 93 lidí. Obyvatel Hodonína poměrně rychle ubývá, naopak Břeclav mírně roste. „Ten rozdíl ve vývoji samozřejmě vnímám. Souvisí zejména s tím, že v Hodoníně, na rozdíl od Břeclavi, skončily velké podniky. Máme tady více pracovních příležitostí, což je docela zásadní," vyjádřil se starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý (ČSSD), který pochází právě z Hodonína.

A pokračoval. „Zároveň se zhodnocuje poloha Břeclavi 
z hlediska dopravní obslužnosti. Že jsme křižovatkou dopravních cest, má sice i svá negativa, jako je ucpané centrum, ale vyplývá z toho i dobrá dostupnost práce v Brně či Rakousku," uvedl Ryšavý.

Rivalitu mezi oběma městy – na rozdíl od jiných – osobně tolik nevnímá. „Nemyslím si, že by to bylo nějak přes míru. Mezi hokejovými fanoušky zřejmě ano, ale jinak ne," zamýšlel se starosta Břeclavi.

Ta se znovu pomalu šplhá 
k hranici 25 tisíc obyvatel, jimiž se mohla chlubit ještě před odtržením Ladné. „Je to důležité v tom, že každý obyvatel navíc znamená více peněz ze sdílených daní. Nicméně krom daňové výtěžnosti nám to v ničem dalším nepomůže," odmítl Ryšavý hlasy, podle kterých jsou pro větší investory zajímavá právě až města od 25 tisíc obyvatel. A větší.

Už téměř dvě desetiletí jezdí z Hodonína do Břeclavi za prací Dana Vilímková. „Rozdíl mezi oběma městy je docela zřejmý, v Hodoníně práce prostě není," konstatovala žena, která učí studenty na břeclavské obchodní akademii.

Situace na Hodonínsku, kde je nyní bez práce téměř deset procent lidí, oproti sedmi procentům na Břeclavsku, ji mrzí. „S takovou se z Hodonína stane město důchodců, všichni se budou stěhovat jinam. Bratr už odešel za prací do Prahy a pravděpodobně tam zůstane. I moje dvě starší děti jsou v Čechách," popsala.

Hodonínský zastupitel Vítězslav Krabička (Změna) se před časem nechal slyšet, že na zastavení propadu v počtu obyvatel Hodonína je už pozdě. „Uskutečnily se tady některé megalomanské projekty, jako byla sportovní hala nebo koupaliště, které stály hodně milionů. Místo toho, aby se tady vytvářely podmínky pro rozvoj podnikání. Bohužel se zaspalo," posteskl si Krabička v Hodonínském deníku.

vývoj počtu obyvatel

Břeclav Hodonín
1991 26 173 28 230
2006 25 652 26 226
2007 24 407 26 110
2010 24 164 25 526
2013 24 925 25 094
2014 24 956 25 049

Zdroj: Český statistický úřad

* 2006: došlo k osamostatnění Ladné, na poklesu počtu obyvatel Hodonína se podepsalo osamostatnění Lužic