Znovuotevření a kompletní rekonstrukci sklepení pocházejícího pravděpodobně z roku 1830 si vzal za své místní vinař Tomáš Hřebačka. Dominovat má trojici sjednocených sklepů unikátní velkoplošná malba na jedné z kleneb, jejímž autorem je osmaosmdesátiletý malíř jižní Moravy Antonín Vojtek.

Sklepení zakoupila vinařova rodina před necelými třemi lety. „Původně šlo o hospodářská stavení zakopaná v zemi. Sloužila sedlákům k uchovávání brambor a další zeleniny. Za zmínku určitě stojí také to, že pomohly i během let válečných. Tehdy se zde totiž schovávaly ženy, děti a starci,“ řekl Deníku Rovnost Tomáš Hřebačka.

V Dolních Věstonicích na Břeclavsku hořel v pátek rodinný dům.
V Dolních Věstonicích hořel dům. Pro popáleného muže přiletěl vrtulník

Sklepení obnovuje za pomoci přátel, známých a rodiny do podoby selského stylu. Mezi použitými materiály se objevuje především dřevo v podobě nábytku z vinných sudů, mramor a další přírodní prvky. Jednou z dominant rozsáhlého sklepení, jehož otevření se chystá v polovině září, pak bude Vojtkova luneta, tedy klenební malba. „Jde o skutečně velké dílo, které na šířku přesahuje rozměr tři a půl metru a na výšku má pak asi dva metry. Manžel na něm pracoval více než tři měsíce,“ přiblížila galeristka a autorova manželka Jitka Vojtková.

 Luneta je již zcela hotová. Má být poctou městu, ve kterém strávil Vojtek podstatnou část života. „Je to vlastně taková tečka za tím, co jsem zde zažil a prožil. Vzpomínka na krásná léta a na mého přítele Jana Kostrhuna. Spisovatele, který odsud pocházel. Mám radost, že se mohu na toto místo prostřednictvím tohoto díla navěky vrátit,“ usmíval se osmaosmdesátiletý malíř.