„Vzhledem k tomu, že jsem filatelista, tak mám i k pohlednicím hodně blízko. Sice je nesbírám, ale je to rozhodně zajímavá oblast,“ vysvětluje Filípek jeden z důvodů, proč se jeho firma rozhodla nabídnout tento zajímavý pohled do minulosti.

Většinu z dvaasedmdesáti obcí a případně jejich městských částí si mohou lidé prohlédnout z doby přelomu devatenáctého a dvacátého století.

„Z několika obcí takovéto snímky nemáme, takže jsme použili třeba až pohlednice pozdně prvorepublikové nebo protektorátní,“ prozrazuje vydavatel.

Sehnat dobové pohlednice podle Filípka v některých případech těžké nebylo. Pomohli mu také dva velcí sběratelé z Pouzdřan a Velkých Bílovic.

„Konečný výběr, který je v knize, je ještě výběrem z daleko širšího materiálu. Určitě by se našly i zajímavější záběry z některých obcí, ale k těm jsme se my bohužel nedostali. Možná, že ani už neexistují,“ dodává s tím, že pokud lidé doma najdou nějaké zajímavé staré pohledy, mohou je přinést.

„Vytvořili jsme jakousi databanku, do které se snažíme historické snímky získávat. Pokud by se někdy dělal dotisk, tak bychom je mohli použít,“ vybízí ke spolupráci.

Také ocenil práci Emila Kordiovského a Václava Hortvíka, kteří se podíleli na popisu jednotlivých záběrů z obcí.

Jak přiznává, určitě by bylo také zajímavé porovnat v knize staré snímky s dnešní realitou. Jenže to by pak tolik starých pohledů v knize být nemohlo.

Právě takováto srovnání minulosti a přítomnosti z Břeclavska teď mohou lidé najít každou sobotu na stránkách Břeclavského deníku Rovnost.