Původní myšlenkou bylo lidem přiblížit, jaký význam měla železnice při formování města.

„Součástí interaktivní výstavy jsou modely vozů břeclavského depa, model parní lokomotivy Moravia, ale i autentické předměty pocházející z dob počátků železnice. Zajímavostí je i informační kiosek, ve kterém se návštěvníci dozvědí více o železnici poutavou hravou formou. Své znalosti si mohou prověřit v zábavném kvízu. Promítat jim budeme i zajímavý dokument,“ nalákala Silvie Vymyslická z Městského muzea a galerie Břeclav, které Muzeum železnice provozuje.

Otevřeno má muzeum v září a říjnu denně od deseti hodin dopoledne do pěti hodin odpoledne. Vstup do něj je zdarma. „Těší mě, že se nám v této nelehké době podařilo muzeum se zpožděním otevřít,“ pochvaloval si starosta Svatopluk Pěček.

Břeclavští by muzeum v budoucnu rádi rozšířili. „Původně jsme stáli o to, aby byla součástí muzea také funkční modelová železnice. Vzhledem k velikosti prostor jsme od toho ale, bohužel, museli ustoupit. Spolu se železničními nadšenci bychom rádi muzeum ještě rozšířili a doplnili," naznačila Vymyslická.

Před výpravní budovou se nově nachází také pamětní deska připomínající příjezd prvního vlaku do českých zemí. Muzeum ve čtvrtek slavnostně otevřeli zástupci Českých drah, Jihomoravského kraje a břeclavské radnice.