Postavička Bakugan, zvířátka Zoobles a Littlest Pet Shop nebo panenky Monster High. Děti je znají z televize a své oblíbené hrdiny touží mít také doma. Není divu, že se před letošními Vánocemi přiřadily k vůbec nejžádanějším dárkům. A mnohde se staly dokonce podpultovým zbožím.

„Především se prodávají hračky z reklam. Odhadem je jich asi dvě stě padesát až tři sta,“ šokoval nečekaně vysokým číslem vedoucí železářství a hračkářství v centru Břeclavi Vladan Macoun.

Jeho slova potvrdila také zástupkyně vedoucí dalšího břeclavského hračkářství Dana Karašínská. „Rodiče chtějí udělat dětem radost dárkem, který si pod stromeček vysní. Proto u nás nejvíce vyhledávají hračky z reklamy,“ řekla.

Pod vánočním stromkem ale budou mnohé děti své vytoužené dárky možná hledat marně. Jsou totiž vyprodané.„V tuto chvíli již nemáme hru Lovec duchů, panenky Monster High, Barbie mořské panny se svítící ploutví a pro malé děti mluvícího Chucka,“ vypočítal Macoun.

Podobný seznam vyprodaných hraček připojila také Karašínská. „Hračky jsme nabízeli v katalogu již od října. Také proto už nemáme například světelnou hru Lovec duchů určenou spíše pro kluky nebo pro holky panenky Monster High,“ vylíčila.

Podle Macouna ale nebývají požadavky nijak vyhraněné. Pokud je hračka vyprodaná, lidé většinou vyberou jinou. Stálicemi zůstávají stavebnice Lego nebo deskové hry jako Aktivity a Monopoly.

Kuchařky i mikiny

Klasikou jsou stále také knihy. „Před Vánocemi se nejvíce kupují dětské knihy,“ všimla si vedoucí knihkupectví v Břeclavi Pavlína Božková. „Pro dospělé jsou letos v kurzu zejména kuchařky a česká beletrie,“ doplnila.

Mnozí dospělí najdou pod stromečkem kosmetické kazety. „Balíčky s kosmetikou jsou už tradicí. Ani letos tomu není jinak,“ uvedl vedoucí břeclavské drogérie Jakub Kurial.

Muži i ženy sázejí při nakupování dárků často také na oblečení. „Zákazníci kupují vše – od triček, mikin a halenek až po spodní prádlo a šály,“ vyjmenovala prodavačka butiku Zuzana Exnerová.„Největší zájem je o mikiny, bundy a doplňky, jako jsou šály, čepice a kabelky,“ dosvědčil i majitel jiné břeclavské prodejny Lubomír Hlavinka.

Pod mnoha vánočními stromky nebude chybět ani elektronika. „Prodáváme spíše malou bílou techniku, například mixéry a žehličky. A také drobnosti jako meteostanice, váhy a příruční vysavače,“ informovala vedoucí prodejny s elektronikou v centru okresního města Iveta Forchová.

Jinou zkušenost mají v obchodě s elektrotechnikou v Poštorné. „Prodáváme hlavně televize, ale také sušičky na prádlo nebo velké americké chladničky,“ prozradila prodavačka Slávka Piškulová.

Stále více těch, co si při výběru vánočního dárku nevědí rady, dává přednost dárkovým poukazům. Nabídka je i na Břeclavsku velmi široká.

VERONIKA SCHALLENBERGEROVÁ