Osm kubíků za vteřinu. Tolik vody protéká po rozhodnutí povodňové komise říčkou Kyjovkou. Toto zdánlivě malé množství může napáchat pořádnou neplechu, pokud se někde vylije z břehů. Starostové okolních obcí proto byli v pondělí na nohou. I v noci, stejně jako mnozí lidé, kteří mají v živé paměti poslední povodně v roce 2006.

„Odpoledne se zvýšil průtok v Kyjovce. Starostové na Podluží budou hlídat, co udělá těch osm kubíků. To je ještě bezpečná a mezní hranice, přes kterou už by to ale nemělo jít výš,“ uvedl v pondělí vedoucí břeclavského odboru životního prostředí Vilém Vyhnálek.

Třetí stupeň padl

Lanžhotský starosta František Hrnčíř byl v klidu. „Byl jsem se podívat na Kyjovku, ještě je tam rezerva. Co se týče Moravy, tak pod hraničním mostem chybí ještě asi metr třicet,“ poznamenal večer.

Poměrně dobré zprávy se včera starostové obcí na Podluží dozvěděli na jednání povodňové komise na břeclavské radnici. Přestože řeka Morava pomalu mířila k třetímu povodňovému stupni, tedy dosažení pětimetrové výšky hladiny. „Pokud jde o Moravu, tam je předpověď kulminace až na neděli. Má se dostat na 740 kubíků. To je pořád ještě pro tohle území celkem bezpečný průtok,“ uklidňoval Vyhnálek.

Podle předpokladů zřejmě hladina Moravy překoná loňskou výšku. Vyhnálek dokonce připustil, že podle současné prognózy je docela dobře možné, že na konci týdne pod vodou zmizí i pamětní ryska u hraničního mostu, která udává výšku hladiny při povodních před čtyřmi lety.

Oproti tomu naprosto klidná situace panovala na řece Dyji. Hladina na měřicím místě v Ladné dosahovala, stejně jako neděli, pouze prvního povodňového stupně.

Více o současné situaci na řece Moravě čtěte ZDE

To lidé žijící u říčky Kyjovky měli v pondělí důvody k obavám. Například v Týnci se na hrozící velkou vodu připravili už o víkendu. „Hasiči zavřeli dvě kanalizační vpusti. Uvidíme, co bude dál,“ uvedla týnecká starostka Hana Zoubková.

Tamní dobrovolní hasiči jsou připravení na případný noční zásah. Pokud například dojde k průsakům přes hráz, budou čerpat vodu, aby nezaplavovala pozemky, které jsou v blízkosti Kyjovky.

Vytrvalý déšť v pondělí přidělal práci i tvrdonickým hasičům. Museli dohlížet na rybník, z něhož přetékala voda přes přepad ven. „Museli jsme trochu odpustit, je tam silný přítok,“ vylíčil starosta Tvrdonic Zdeněk Tesařík.

Problémy způsobil i zanesený odvodňovací kanál pod silnicí poblíž plynárenské společnosti. Voda totiž zatápěla tamní provoz. Pomohlo vyčištění svodnice.

Také středa proprší

Déšť a vysoká spodní voda zase dělaly problémy v několika tamních vinných sklepech. V některých stálo kolem dvaceti centimetrů vody. Stejně tak i ve Slovácké chalupě, odkud hasiči vyčerpávali vodu.

Potíže s počasím navíc mají přetrvávat i během dneška. Meteorologové podle výpočtů z numerických modelů předpokládají, že v důsledku přetrvávajících intenzivních srážek na severní Moravě budou pokračovat vzestupy hladin, což ještě může pořádně zamíchat kartami na konci týdne i na Břeclavsku.