Oba stáli u zrodu těchto dobrovolných záchranářů. Kvůli cvičení se jich do Lednice sjelo o víkendu dvacet z třiceti členů.

„Přijeli z pěti krajů, Prahy i našeho regionu. Nejmladší člen má osmnáct let, máme i lidi s věkem přes třicet. Také mladého invalidního důchodce, který chce pomáhat. I pro něj se najde uplatnění," říká Klučka (na snímku). 

Cíl cvičení? Ověřit akceschopnost zásahových týmů a zvýšit odborné znalosti členů.

Členové dobrovolných záchranářů při pátrání po nezvěstných osobách cvičně zasahovali u dopravní nehody. Mezi nimi i třiadvacetiletý Lukáš Klučka.

„Jsme spokojení. Už jen to, že přijeli, znamená, že je na ně spolehnutí. Nejdříve měli přednášku o struktuře a způsobech fungování této záchranné služby, o možných příčinách mimořádných událostí, o způsobech zásahu, bezpečnosti, sebeobraně či o první pomoci. Pak si vyzkoušeli pátrání v terénu," popisuje Klučka, který před několika lety zažil praktický výcvikový týden v Turecku.

Tam podle něj mají značné problémy s přírodními katastrofami, proto si na výcviku záchranářů zakládají.

„Podle modelu, který je uplatňovaný v mnoha vyspělých zemích, chceme doplnit složky Integrovaného záchranného systému v místech, která státní skupiny nemohou svými kapacitami pokrýt. Letos jsme nabídli pomoc při povodních, můžeme se zapojit i při pátrání po ztracených lidech nebo při požáru," zmiňuje příklady mladý muž.

Po zkušenostech s letošními povodněmi už ví, na co se záchranáři musí zaměřit.

„Problémem tehdy byla komunikace se starosty, kteří byli při povodních zaneprázdnění a zavalení nabídkami pomoci. Nyní máme pro ně připravenou konkrétní možnost spolupráce. Mezi prvními jsme oslovili představitele Lednice a Valtic," vysvětluje Klučka.

Jak vzápětí doplňuje, chtějí o sobě dát více vědět a ujednotit členskou základnu. Ideální počet je podle jeho slov sedmdesát lidí.

Další republikové cvičení plánuje Klučka na jaře příštího roku. „Všichni děláme všechno dobrovolně, bez nároku na honorář," připomíná na závěr.