Asi padesát let trvalo, než se do Krumvíře vrátili rozrýt zem paleontologové a geologové. Když přijeli, nedělali si velké iluze o tom, že v hliništi staré cihelny něco zvláštního najdou. Nakonec našli, a byla to velmi úspěšná výprava. Při vykopávkách narazili na přibližně dvaadvacet milionů let staré zkameněliny mořských ryb, korýšů a dalších živočichů.

„Nejtypičtějším nálezem pro tuto lokalitu byl výskyt mořských jehel a hlubokomořských světélkujících ryb. Za unikát lze považovat nález přísavného disku, který patřil štítovcům. To jsou ryby, které se přisávají na kůži velkých mořských obratlovců, jako jsou žraloci, velryby a delfíni,“ popsal výsledek výzkumu Roman Novotný z České geologické služby.

Právě nález štítovců podle Novotného značí, že země v krumvířské lokalitě skrývá patrně i zkameněliny velkých pravěkých ryb. „Pokud to v příštím roce bude možné, rádi bychom se do Krumvíře vrátili a udělali větší odkryv,“ přeje si geolog.

Čtrnáctidenní terénní výzkum pracovníků Moravského zemského muzea a České geologické služby byl nakonec nad očekávání úspěšný. Vyhloubené místo v délce sta a šířce dvaceti metrů přineslo šest přepravek zkamenělin.

Všechny nálezy putovaly do Moravského zemského muzea, kde je budou tamní pracovníci dále zpracovávat a určovat jednotlivé rody a druhy. Unikátní korýše si vezmou na starosti odborníci ze Spojených států, kteří o to projevili zájem. „U nás nejsou specialisté, kteří se tím zabývají,“ vysvětlil Novotný.

Místo nálezu – staré hliniště – po výzkumu znovu zahrnul bagr. Paleontologové totiž majiteli slíbili, že lokalitu vrátí do původního stavu.
Podle krumvířského starosty Jaroslava Komosného vědí místní lidé o zkamenělinách ve staré cihelně už desítky let. „Otisky různých ryb a živočichů i podle jednoho z pamětníků, malíře Stanislava Ševčíka, lidé vyhrabávali už před zhruba osmdesáti lety. Chodily tam děti a hledaly různé zkameněliny. Bylo to běžné, nikdo tehdy nezkoumal, jestli našly něco vzácného,“ vylíčil Komosný.

Starostu potěšilo, když se dozvěděl, na jak moc vzácný nález odborníci narazili. „Mile mě to překvapilo, že se v našem katastru našlo něco, co nemá obdobu nikde v Evropě,“ poznamenal.

Pravěké nálezy zanechají v Krumvíři nesmazatelnou stopu. Obě instituce, které se na výzkumu podílejí ve spolupráci s obcí, chystají výstavu fotografií z naleziště o průběhu prací.

V budoucnu by se mohla výstava a možná i některé nalezené zkameněliny přesunout do muzea, o jehož vznik v Krumvíři usiluje zejména občanské sdružení Spolek pro muzeum. „Domluvili jsme se, že zatím nález na konci října představíme ve výstavní síni, která funguje asi dvanáct let. Pokud se nám podaří získat prostory pro nové muzeum, mohla by se přesunout tam a vytvořit trvalou expozici,“ doufá předsedkyně spolku Věra Colledani.