„Soutěž navazuje na kampaň Společnost přátelská rodině, kterou od roku 2004 organizuje Síť mateřských center a která usiluje o usnadnění života a zvýšení společenské prestiže rodiny,“ vysvětlila hlohovecká starostka Jana Vlková. Obce se mohly do soutěže přihlásit v polovině května. Od začátku srpna do konce září došlo k hodnocení zaslaných formulářů. Hlohovečtí se o postupu do finále dozvěděli na konci minulého týdne.

„V průběhu čtrnácti dnů až tří týdnů nás navštíví hodnotící tým, který v naší kategorii určí vítěze,“ sdělila Vlková. Hlohovec bojuje za Jihomoravský kraj ve skupině s dalšími dvěma obcemi, kde rovněž žije nejméně pět set a nejvíce tři tisíce obyvatel. Pokud Hlohovečtí uspějí, získají cenu pro vítěze – devět set tisíc korun.

Trumfem je zrušení poplatku ve školce

„Naše obec chce zaujmout tím, že do zahájení letošního školního roku jsme v mateřské škole nevybírali za umístění dětí vůbec žádný poplatek. K zavedení příspěvku došlo až od letošního školního roku. Jeho výtěžek však bude částečně sloužit i na další mimoškolní aktivity dětí a je nízký - maximálně dvě stě deset korun,“ podotkla starostka. Hlohovecké vedení podle jejích slov bude možná kvůli rozpačitému přijetí tohoto kroku rodiči zvažovat úplné odbourání příspěvku.

„Obec vybudovala v průběhu loňského roku dvě venkovní dětská hřiště. Naše základní škola se jako jedna z mála škol v České republice pyšní titulem Zdravá škola. Děti mají možnost navštěvovat výtvarnou školu pedagoga a grafika Vladimíra Znamenáka a jejich práce vyhrávají na mezinárodních soutěžích. Ve škole probíhá výuka dvou základních uměleckých škol,“ poukázala na další plusy, které by obci mohly přinést důležité body. Hlohovečtí rovněž před porotou zdůrazní, že mají komunitní školu, tedy takovou, která působí jako rodičovské centrum. „Možná komisi zaujme, že každé narozené dítě v obci navštíví děti ze základní školy a předají mu bačkůrky, aby našlo cestu do naší milé venkovské školičky,“ vylíčila Vlková. „Ve škole probíhá i nocování, aby si rodiče mohli udělat pěkný večer, čímž se snažíme zvýšit populační křivku,“ uvedla s úsměvem.