Podobné perličky, a ještě spoustu dalších zajímavostí o obci včetně typické lohovecké kuchařky, najdou čtenáři ve zbrusu nové publikaci, kterou vedení obce teprve před pár dny přivezlo z tiskárny. Hlohovecká encyklopedie propojuje historii obce se současností a podle autorů má být malým průvodem každého, kdo chce vesnici více poznat. Ať už jde o místní, nebo o turisty.

Hlohovečtí na knize pracovali řadu měsíců. „Zejména sběr slovíček pro hlohovecko-český slovník trval docela dlouho. To pravé finále, které se týkalo především sbírky receptů, vaření, focení jídel a následného grafického zpracování nám vzalo asi půl roku,“ vypráví za kolektiv autorů starosta Jaroslav Hajda.

Kupříkladu jen součástí hlohovecko-českého slovníku je na třináct stovek specifických výrazů místního nářečí. „Docela mě udivuje, že dost lidí z okolních vesnic nezná hlohovecké krumpíre, obecně známé jako erteple neboli česky brambory. Ostatně lohovecký krumpírový salát je dietní forma bramborového salátu a recept na něj najdou čtenáři také v naší knize. A podobných slovíček je spousta. Ona stačí jako příklad třeba i věta z běžné řeči: Kadyma tadytok ideš, ide sa hentama , což znamená: Kudy tudy jdeš, jde se tamtudy, která působí trochu jako japonština,“ směje se Hajda.

Opravené sousoší ze Staré Břeclavi se přesunulo v Lidické ulici o pár stovek metrů dál.
Památka na zesnulé děti. Břeclavští obnovili sousoší: zůstalo v Lidické ulici

Nechybějí ani oblíbené hlohovecké přezdívky, ročenka folkloru v obci nebo dosud knižně nevydané povídky Lohoveckých dětí od Kamily Sojkové. Ty autorka sesbírala z historických výtisků novin z první poloviny dvacátého století. „Povídky jsou všechny moc zajímavé, zvláště z pohledu lohoveckého nářečí, které se v nich hojně vyskytuje. Kromě těchto třinácti povídek vycházejících v Lidových novinách ještě paní učitelka Sojková vydala v roce 1929 knihu Lohovecké děti obsahující devatenáct krátkých povídek. Kromě toho napsala přes dvacet dalších knih, ty už se ale Hlohovce netýkají,“ přibližuje starosta.

Části knihy s recepty pak dominují lákavé fotografie hotových pokrmů. Typicky hlohovecká jídla sepsaly a připravily místní šikovné kuchařky. „Nejoblíbenějším jídlem jsou u nás bezpochyby plesné tašky, které je možné spolu s fazulovou polévkou konzumovat jako hlavní jídlo dne, dobré jsou však i jen tak navečer k pivu či vínu. A obvyklý je již zmiňovaný lohovecký bramborový salát, spolu s obřími řízky ho můžete ochutnat každý druhý pátek v místním bufetu v Chalupkách. Já osobně jednou za čas rád ochutnám slíšky, jak je dělávala moja starenka – s prézlama nebo makem,“ láká starosta.

Doslova hororové Břeclavské Vánoce ztvárnil ve svém videu pořízeném za pomocí dronu Jakub Hotař.
Břeclavan pilotoval dron v parku. Potmě. Je z toho lidmi ceněný vánoční horor

Knihu si mohou lidé zakoupit od začátku tohoto týdne na místním obecním úřadě za dvě stě korun. O Hlohovci dosud žádná publikace nikdy nevznikla. „Vyšly pouze básnické sbírky od místních poetů, ale na příští rok chystáme knihu týkající se historie obce, tak snad se ji podaří dokončit,“ přeje si Hajda.