„Je to jedno ze tří sympozií, které v České republice pořádáme. Další budou v Harrachově a na zámku Kozel. Tradici česko – japonských styků před deseti lety nastartoval profesor Mioš Hájek, který je nestorem českých chirurgů,“ popisuje hlavní organizátor akce a člen rady České chirurgické společnosti Karel Novák.
Podle jeho slov sem přijeli japonští specialisté seznámit české chirurgy se svými postupy při léčbě zhoubných nádorových onemocnění.
„Je to pro nás velice užitečné, protože se tady můžeme mnohému přiučit. V Japonsku se daří tumory zachytit v úplně raném stadiu, takže jsou vylÉčitelné,“ pochvaluje si proděkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně Jiří Vokurka.
Sympozia se každoročně účastní desítky odborníků z oblasti chirurgie. Letos jich bylo šedesát osm. „Naše setkání se koná pokaždé jinde a to je dobře. Aspoň poznáme různé kouty vaší krásné země. Také lidé jsou tu jiní, proto i my se rádi něčemu novému přiučíme,“ vysvětloval přední specialista na rakovinu střev, konečníku a trávicího ústrojí Koutarou Maeda z Nagoyi.
Přestože se sympozium konalo už pojedenácté, někteří z Japonců navštívili Českou republiku vůbec poprvé. „Ještě nikdy jsem v České republice nebyl, ale moc se mi tu líbí. Určitě bych se chtěl někdy vrátit. Také česká kuchyně je vynikající,“ vypráví jeden z chirurgů Takashi Fujimura. Podle slov majitele zámečku Iva Kašníka návštěvníkům nejvíc chutnaly tadiční moravské škvarky.