„Nedávno sa mňa ptali nějací kolari, že kde sú v Lohovci habánské sklepy. Nic sem jim nerekla, protože to nevím,“ konstatuje po jednání na obci jedna z obyvatelek. „Nejsou to první a ojedinělé dotazy občanů a zejména návštěvníků obce,“ objasňuje starostka Hlohovce Jana Vlková důvod, proč se ve vesnici s necelými třinácti sty obyvateli letos na jaře pustili do projektu oživení vinařské turistiky.

„Chtěli jsme získat přehled, kolik je v obci sklepů a které z nich jsou schopny poskytovat vinařské služby. Zjistili jsme, že je jich více než sto padesát, i když registrovaných vinařů bude v Hlohovci, stejně jako v jiných vinařských obcích podstatně méně,“ dodává starostka. Mnozí zdejší vinaři již poskytují turistické veřejnosti vinařské a ubytovací služby, takže informační značení sklepních uliček jenom přivítali.

„Určitě to bylo potřeba. Mnohokrát jsem viděl, jak lidé bloudili. Projížděli kolem, ale nevěděli, jak se ke sklepům dostanou,“ říká Leopold Vlk, který se vinařstvím zabývá. Vinařům podle něj nesmí chybět elán. „Máme spoustu tradic a zvyků na předvádění. Díváme se ale i na zkušenosti z okolních obcí. Turisté si to žádají. Ti, kteří sem přijíždějí, ale přitom nejsou nijak zvlášť nároční, ale jsou vděční za ukázky místních tradic,“ vysvětluje Vlk.

Informační systém „za vínem“ je v Hlohovci první vlaštovkou ke zlepšení situace. „Jsme velmi rádi, že jsme se při realizaci projektu mohli opřít o podporu Nadace Partnerství, která pomohla jak radou, tak finančně. Sklepní uličky Šulaperk a Za Humnama jsou již označeny doplněním informačního systému. Směrovky mají zelenou podkladovou barvu a navádějí návštěvníky obce do obou uliček, v nichž se vyskytují i skupinky zcela původních habánských sklepů,“ popisuje první kroky projektu starostka.