Židlochovický starosta Jan Vitula situaci s lidmi, investorem i zhotovitelem řešil. „Je tam v plánu dostavba protihlukové zdi a další opatření. Lidé chápou, že vše není hotové hned,“ řekl. Když vlaky stojí přes noc ve stanici, mívají zapnuté topení a zvuk z přístrojů obyvatele ruší.

Silničáři zahájili letošní práce na modernizaci dálnice D1.
VIDEO: Silničáři zahájili letošní práce na dálnici D1 u Ostrovačic

Stavba je ve zkušebním provozu do konce roku. „Železniční doprava omezená není. Další protihluková opatření jsou z naší strany v jednání,“ sdělila mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Podle Miroslava Staňka z krajské hygienické stanice stavebník minulý týden dodal výsledky měření hluku a žádost o kolaudaci. „Jedno měření o splnění hygienického limitu ještě chybí, proto zatím můžeme souhlasit jen se zkušebním provozem,“ zmínil.

Ilustrační foto
Mezi Vranovicemi a Hustopečemi jen autobusem. Kvůli vlakové výluce

Termín kolaudace neurčuje krajská hygienická stanice, ale průběh řízení stanoví drážní úřad. „O kolaudaci stavby stavebník zatím nepožádal," poznamenala mluvčí úřadu Pavlína Straková.

Na železní trati mezi Šakvicemi a Hustopečemi na Břeclavsku, po které jezdí vlaky od prosince, je podle Friebové v plánu měření hlukových limitů na přelomu března a dubna.