Hluk, zvýšený průjezd nákladních aut městem a velká ekologická zátěž na životní prostředí jsou důvodem pro stěhování strojírenské firmy Worthington Cylinders z centra Hustopečí.


Na velký hluk a další problémy si už dlouho stěžovala většina Hustopečských. Proto firma musí na okraj města. „Zrovna včera jsem jednal s ředitelem Worthington Cylinders a dozvěděl jsem se, že podniká veškeré kroky pro to, aby se firma mohla co nejdříve stěhovat. Už si i stavebně upravují lokalitu poblíž sjezdu z dálnice,“ prozradil starosta Hustopečí Luboš Kuchynka.


Podle něj se firma snaží zpříjemnit prozatímní provoz v centru, aby co nejméně obtěžoval místní. „Udělali řadu protihlukových opatření, dokonce některé provozy i zrušili. Konečně splňují limity,“ řekl potěšeně Kuchynka.


Worthington Cylinders se stěhování nebrání. „Sami cítíme, že pro všechny bude lépe, pokud náš výrobní komplex bude mít možnost dalšího perspektivního rozvoje,“ řekl ředitel hustopečského závodu Michael Blaschke.


Bydlet v blízkosti Čerta je peklo

Firma ale není jediným zdrojem hluku na Břeclavsku. Lidi trápí také hluk z diskoték, barů a dalších nočních podniků. V Mikulově si lidé stěžovali na hostinec U Čerta. Bydlet vedle něj je totiž opravdové peklo. Ti, kteří mají dům v jeho okolí, musejí o víkendech snášet hlasitou hudbu a křik dlouho do noci.


Někteří odvážlivci proti hostinci psali také petice, nic jim to ale nepomohlo. Zastupitelé sice navrhli dlouhodobě měřit hlučnost, kontrolovat dodržování stavebního a živnostenského zákona a pravidel Ochranného svazu autorů, ale bar funguje dál se stejnou intenzitou hluku.


„Myslím, že je to obecný problém všech restauračních zařízení v Mikulově. Snažíme se najít kompromis,ale je to složité,“ myslí si starosta Mikulova Rostislav Koštial. Jak řekl, turisté se chtějí bavit dlouho do noci, proto hluk bere jako daň z turizmu.


„Poslední dobou žádné větší stížnosti nedostáváme, spíš se to projeví až v turistické sezóně, kdy se budou lidé bavit do noci na zahrádkách na náměstí. Zdá se mi, že už si Mikulovští pomalu začínají zvykat, že jsme holt v centru dění,“ dodal.


Podobně jsou na tom také v Hustopečích. Vedení města muselo před třemi lety vydat dokonce vyhlášku, která dodržování nočního klidu upravuje. Jak se ale zdá, ani ta ke klidnému spánku Hustopečských nestačí.


„Vyhláška, kterou zákon umožňuje, nemá dostatečnou sílu, aby hluku úplně zamezila. Neustále musíme řešit nějaké stížnosti na noční podniky. Máme vytipovaná problémová místa, na která se soustřeďujeme. Ale nepřipadá mi, že by se za ty tři roky něco příliš změnilo,“ přiznal hustopečský starosta Luboš Kuchynka.


Vyspat se v hlavní sezóně? Zázrak

Do Lednicko–valtického areálu přijíždějí návštěvníci ve svém volném čase něco uvidět, zažít i pobavit se. Místní usedlíci při tom pokračují ve svých povinnostech, nemohou se všichni naráz v turistické sezóně zvednout a odjet zase jinam. Poměrně často z toho vyplývají nepříjemnosti. Jednou z příčin je hluk, zejména pak v noci.


„Návštěvník ví, že si ráno může přispat, takže může protančit noc za dunění reprodukované hudby třeba na otevřené zámecké terase, a tlampače vypouští ten rámus daleko do nočního parku i ulic. Místní pak i za největších veder musejí spát při zavřených oknech,“ snažil se přiblížit typickou letní atmosféru člen České hudební společnosti a zakládající člen hudebně ekologického sdružení Hudeko Jiří Pospíšil z Valtic.


Jak řekl, v létě se ven přesunují také různé bujaré oslavy narozenin, svatby a jiné veselice. „Když si spočítáte, kolik restaurací, vinných sklípků, pensionů, hotelů i hotýlků je jenom ve Valticích, vyjde vám, že by se měl místní stálý obyvatel odstěhovat na léto za polární kruh, potřebuje-li se vyspat. A to je ještě zmínka o hluku poměrně nestresujícím,“ zdůraznil Pospíšil.


„V poslední době se stává podivným zvykem dávat najevo radost boucháním raket - samozřejmě v noci, ve dne by nebyly vidět. Jsou tím otřeseni nejen citlivější lidé - každý nemá předpoklad milovat připomínky války, ale trpí také domácí zvířata,“ připomněl neblahé dopady hluku odborník.