Že je rozhlas minulostí, si zvykla už dávno. I proto novou službu, kterou připravuje vedení Mikulova, tamní obyvatelka Silvie Pelant Janatová vítá.

O co jde? Mikulovští budou na mobil či mail dostávat zprávy o výpadcích elektřiny, uzavřených ulicích, konání zastupitelstva či pořádání kulturních akcí. Chybět nebudou ani varování před možným nebezpečím. „Slyším o tom poprvé, ale pokud to bude fungovat, půjde o krok dopředu. Třeba web města se mi příliš nelíbí a mnohdy je problém tam něco najít. Zprávy tohoto typu mě na mobilu ani mailu obtěžovat nebudou," říkala Pelant Janatová.

Vedení radnice chce, aby služba fungovala jako elektronický rozhlas. Pro obyvatele bude možnost zdarma, náklady zaplatí město.

Mikulovská místostarostka Marie Leskovjanová uvedla, že služba se v jiných koutech České republiky osvědčila. „Klasický rozhlas u nás chybí. Chceme jít s dobou a v duchu nových technologií. Tato služba – hlášenírozhlasu.cz – je dle ohlasů z jiných měst a obcí velmi efektivní. Většina lidí dnes už má mobilní telefon, používá počítač. Lidé tak budou informace dostávat, pokud budou mít o službu zájem, formou SMS zpráv, e-mailem a prostřednictvím aplikace v chytrých telefonech," sdělila Leskovjanová.

Posílání zpráv už léta funguje v Břeclavi, kde se mezi pětadvaceti tisíci obyvateli zastavil současný počet odběratelů na čísle 
2 431. Když každému z nich přijde jedna SMS, město zaplatí dva tisíce sedm set korun.

Mluvčí břeclavské radnice Jiří Holobrádek poznamenal, že náklady nejsou paušální, ale odvíjí se právě od množství zaslaných zpráv. „Když nastane problém v jedné z ulic, máme možnost poslat informace pouze jejím obyvatelům," oznámil.

Břeclav v minulosti službu částečně omezila; nyní slouží především v krizových situacích. Příspěvková organizace Tereza Břeclav, spravující městská sportoviště, využívá zprávy ještě k pozvánkám na zápasy hokejistů a fotbalistů.

Mikulované, kteří budou mít o informování zájem, se k odběru přihlásí prostřednictvím webových stránek města či jeho profilu na sociální síti. Mezi možnostmi najdou mimo jiné výběr okruhu témat. „Pro mladší to bude zajímavé. Mnoho starších ale s telefony ani počítači nepracuje, u těch už si nejsem tolik jistá," zamýšlela se Pelant Janatová.

Služba má začít fungovat od začátku příštího roku. Předpokládané náklady jsou kolem šesti set korun měsíčně. E-maily jsou zdarma. „Budu se snažit, aby se zapojili všichni obyvatelé," doplnila Leskovjanová.