Přestože rtuť teploměru už od května téměř denně přesahuje na stupnici třicítku a Břeclavsko nápadně připomíná tropy, spoustu lidí na ulicích trápí rýma a kašel. Nemůže za to žádná chřipková epidemie ani letní virózy. Na vině je alergie.

„Už od května mají travní alergici velké problémy. Pylová sezóna totiž nastoupila asi o dva týdny dříve, než v minulých letech,“ potvrdila letošní dřívější začátek alergických obtíží břeclavská alergoložka Jana Teturová.

Podle jejích slov mají nyní alergie na svědomí především pyly větrosnubných rostlin. „Pyly trav, které se šíří větrem, působí alrgikům velké potíže. Mají rýmu, kašlou, otékají jim víčka nebo je svědí oči. Projevů je spousta, ale ani jeden z nich není příjemný,“ vyjmenovala Teturová.
Jak řekla, úplně předcházet projevům pylové alergie lze snad jen ve skafandru. Prevence, která napomáhá pacientům žít plnohodnotný život, ale přesto existuje. „Dnes už je na trhu spousta účinných antihistaminik, jako jsou nosní kapky, tabletky nebo kapky do očí. Ani ty ale všechno vyřešit nedokáží. Lidé by měli omezit fyzickou zátěž venku, dobré je také sledovat pylové zpravodajství, kde jsou velmi přesné informace o pylové zátěži,“ prozradila.
Jak uvedla, alergici by si měli také po každém pobytu venku oplachovat obličej, vlasy nebo brýle vodou, aby smyly pylové částečky, které se na nich usadí a drží.

„Na jaře a v létě trpím alergií na pyl. Proto už se z daleka vyhýbám rozkvetlým sadům nebo lipovým alejím. To mi okamžitě zarudnou oči a spotřeba kapesníků okamžitě stoupne. K lékaři musím chodit pravidelně, jinak bych si léto vůbec neužila. Pokoj mám až na podzim,“ svěřila se alergička Jana Binková z Hrušek.

Zatímco lékaři a pacienti si předčasných projevů alergií nemohli nevšimnout, lékárníci vyšší zájem o léčiva proti rýmě a kašli nezaznamenali. „Je sice pravda, že rostliny letos začaly kvést daleko dříve, než je běžné, k nám si ale více alergiků nechodí. Jen ve výjimečných případech, kdy se u nich alergie projeví poprvé a ještě nejsou léčeni,“ přiblížila lékárnice Miroslava Hádlíková z Břeclavi.