Bývalý starosta sousedních Hrušek František Tichý otevře vMoravské Nové Vsi nový dům spečovatelskou službou. Anebo hospic. Takové „zaručené“ informace kolují vtěchto dnech městysem na Podluží.

Že by na této šuškané mohlo být něco pravdy, to potvrzuje ifakt, že František Tichý letos vMoravské Nové Vsi skutečně koupil rozlehlý dům. Soukromý objekt byl kdysi prodejnou zeleniny. Později sloužil jako ordinace lékaře.

„Zatím jsem jen zjišťoval základní informace, jsem na začátku. Cokoli zveřejňovat je předčasné. Až to bude aktuální, sám se ozvu,“ reagoval Tichý na dotaz Břeclavského deníku, zda budovu hodlá skutečně přebudovat na dům spečovatelskou službou.

To, že bývalý kolega ze sousední obce koupil dům na hlavní ulici, ví inovoveská starostka Jana Krutáková. „Něco už se tam skutečně děje, ale pokud vím, zatím objekt jen vyklízí a připravuje. Investiční záměr dosud nemá ujasněný. Ještě neproběhlo ani stavební řízení,“ uvedla.

Aneopomněla připomenout, že vMoravské Nové Vsi už jeden dům spečovatelskou službou stojí. Provozuje ho obec, a to již tvíce než desetlet.

„Hodil by se nám spíše penzion nebo něco na způsob hospicu. Stává se totiž, že lidé nemohou po čase vdomě spečovatelskou službou zůstat, protože potřebují stálou péči. Musí tedy buď domů, kde se oně někdo stará, nebo do domova důchodců vBřeclavi,“ vysvětlovala Krutáková.

Podle ní se jeví jako nepravděpodobnější, že vsoukromém objektu vzniknou tři byty. Potvrdit to ale nechtěl ani Jaroslav Fojtách, který už zpracovává konkrétní projekt.

Pro dům spečovatelskou službou ovšem hovoří ito, že ten stávající spětadvaceti lůžky je plně obsazený. Další zájemci tak musejí čekat. „Máme asi dvanáct žádostí, a to nejen zMoravské Nové Vsi, ale idalších obcí zBřeclavska iHodonínska. Po otevření domů spečovatelskou službou vLanžhotě a Kosticích je ovšem otázka, jestli zájemců nebude postupně ubývat,“ zamýšlela se novoveská starostka.

Podle ní bude hodně záležet také na sociální politice státu, který nyní začíná upřednostňovat spíše domácípéči.

Hedvika Vyroubalová zMoravské Nové Vsi si přesto žádost do domu spečovatelskou službou provozovaného měs〜tysem podala teprve asi před měsícem. Aklidně by šla ido soukromého zařízení. „Záleželo by na penězích. Pokud by to vycházelo stejně, tak klidně půjdu. Do dražšího ale ne,“ svěřila se čekatelka.