Jejich zakladatelem je Tomáš Hloušek z Adamova na Blanensku. „Nějaký čas jsem trávil pracovně v Londýně, kde je tento typ zábavy oblíbený a poměrně běžný. Když jsem se vrátil domů, napadlo mě vyzkoušet něco podobného i u nás. V Blansku se to osvědčilo, tak proč ne jinde?“ přiblížil začátky Hloušek.

Momentálně se pravidelně scházejí týmy k vědomostnímu kvízu v asi devadesáti hospodách po celé zemi. „Každá z hospod je zapojená do tak zvané Mezihospodské ligy. Republika je pak rozdělená do několika regionů,“ popsal zakladatel.

Otázky, na které účastníci Hospodského kvízu odpovídají, jsou z různých oblastí. „Tvoří je šestičlenný tým našich Otázkotvořičů. Pro všechny týmy jsou pak otázky stejné,“ řekl Hloušek.

Každé úterý se pravidelně ke kvízu scházejí také ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku v Restauraci Mádl. „Vždycky je pět kol po deseti otázkách. Jedna je tipovací. Jsou z různých oblastí, z dějepisu, zeměpisu, politiky, ale i z hudby nebo filmu. Líbí se mi to moc, vyrazíme ven, pobavíme se, a zároveň se i něco dozvíme,“ pochvalovala si Markéta Kachyňová z Velkých Bílovic.