Skoro pět set dnů přihlížela práci desítek dělníků, archeologů a restaurátorů. Eliška Sehnalová bydlí v západním křídle zámeckých jízdáren v Lednici, kde vznikalo multifunkční centrum. Za půl miliardy korun a za křiku kritiků. Starosta obce Libor Kabát v úterý představil centrum jako hotové.

„Práce trvaly dlouho, ale dalo se to vydržet. Když jsem viděla jak dělníci pracovali, bylo mi jich někdy až líto. Nadřeli se. Jsem ale ráda, že tady bude živo i dále. Myslím, že to ocení také turisté," říkala Sehnalová.

Otevření jízdáren si nenechala ujít řada vrcholných politiků. Byl mezi nimi například premiér v demisi Jiří Rusnok. „Máme spoustu památek a areálů. Mezi nimi je však Lednice a celý Lednicko-valtický areál perlou. Mám radost z toho, že se podařilo skloubit nádhernou památku s něčím novým. Multifunkční centrum je skvělá myšlenka. Bez úsilí lidí, kteří tady žijí, by se to ovšem nepodařilo," sdělil Rusnok.

Ačkoliv je celková cena 497 milionů, v účtech se zatím podle Kabáta pohybuje částka o necelých sto milionů nižší. Zbylé peníze mají posloužit k nákupu vybavení. O dodavateli teprve rozhodne výběrové řízení. Budova je po kolaudaci, první akce se však uskuteční až příští rok na jaře. I když byl termín dokončení oprav pevně daný, dělníci nabrali zpoždění. Důvodem se staly archeologické nálezy.

„Více času potřebovaly také některé technologické postupy. Šlo o pětačtyřicet dní. Požádali jsme o prodloužení termínu, což se nám podařilo vyjednat. Sankcím jsme se tak vyhnuli," sdělil Kabát.

Nákladné práce čelily v začátku vlně kritiky, která upozorňovala na možné předražení. Stalo se tak při srovnání oprav vily Tugendhat nebo buštěhradského zámku. „Poté už jsem nic výrazného nezaznamenal. Byli jsme schopní předložit veškeré potřebné dokumenty. Samozřejmě za sebou máme ale řadu kontrol z ministerstva nebo Nejvyššího kontrolního úřadu," pokračoval starosta.

Ledničtí nyní vzhlíží k příštímu jaru. Důvodů je více. Prvním by se měly stát úvodní kulturně – společenské akce. Zřejmě až v té době dojde také ke konečnému vyúčtování dotace.

Druhým je plánované dokončení oprav západního křídla, které jako jediné zůstalo v původním stavu. Jsou v něm byty. Poslední část jízdáren má dostat zejména novou omítku. „Pro nás je to dobrá zpráva. Bylo by smutné, kdyby jedna část byla tak hezká a ta naše škaredá. Těšíme se," reagovala Sehnalová.

Náklady pokryje Národní památkový ústav ze státního rozpočtu.