Mezi hosty byli poslanci, folkloristé, autoři stavby či herečka Gabriela Vránová (Chalupáři, My všichni školou povinní a další seriály – pozn. redakce). „Moderní stavba je umístěna blízko centra obce. Nespornou výhodou je, že obytná část komplexu bude rozšířena o parkovou zónu, která směřuje k lesu a přírodě. Tam můžou důchodci trávit svůj volný čas. Park bude přístupný i veřejnosti," uvedla za vedení Vranovic Dagmar Humpolíková.

Dům pro důchodce vznikl ze základů budovy, která dříve sloužila bývalému zemědělskému družstvu. Ačkoliv se Vranovičtí snažili získat na výstavbu dotaci, neuspěli. Pomohl až soukromý investor, který stavbu po dokončení odkoupí a stane se také provozovatelem.

Paradoxně pomohla krize. „Podle prvních propočtů měla stavba domova vyjít na dvaasedmdesát milionů korun bez DPH, vítězný dodavatel však nabídl cenu dvaačtyřicet milionů. Takzvané vícepráce celkovou částku sice o něco navýšily, i tak ale nepřesáhne padesát milionů," upřesnil starosta Vranovic Jan Helikar. Hotovo bylo po jednom roce.

Dům poslouží zejména soběstačným penzistům. Pro obyvatele, jejichž zdravotní stav vyžaduje celodenní pečovatelskou službu, jsou ale k dispozici čtyři pokoje s kapacitou šestnácti lůžek.

Nabídka zabrala. Zájem o ubytování byl výrazný už dlouho před dokončením. „Je to výborné. Už jsem přihlášená," říkala již před rokem například Hermína Komprdová.

Dům pro důchodce je sice hotový, Vranovičtí se ale na sociálně slabší obyvatele hodlají soustředit dále. Projekt má pracovní název Podaná ruka a jeho cílem je jednorázová roční podpora nezletilého člověka, který se kvůli závažným zdravotním či mentálním problémům ocitl v tísni.

„Inspirace vznikla v adopci dětí na dálku. Uvažujeme o podpoře postiženého ve výši kolem padesáti tisíc korun ročně. Peníze však musí jít na léčbu či zdravotní pomůcky, a to za přesně stanovených podmínek," sdělil Helikar.