Prvním prohřeškem amnestovaných vězňů byla výtržnost v nočních hodinách. Opilou dvojici pokutovali strážníci.

V práci navíc pokračují členové vězeňské služby či soudců.

„Nyní řešíme zkrácené tresty. Jde o lidi, kterým u nás zůstávají, ale trest se jim díky amnestii zkrátil. Seznamujeme je s potřebnými informacemi, jejich reakce jsou samozřejmě pozitivní, to je jasné," sdělil ředitel břeclavské věznice Miroslav Vodák.

Někteří vězni podle něj byli z možnosti předčasného odchodu z nápravného zařízení zaskočení. Nakonec ale odešli všichni, kteří mohli.

Řada vězňů využila možnosti získat peníze na dopravu, při delší cestě k domovu mají také právo na stravu. „U vyplácení nešlo ani tak o zájem, jako spíše potřebu. Pokud člověk sám nic neměl, za něco odcestovat musel," uvedl Vodák.

Přesnou částku, kterou odcházející vězni z Břeclavi získali, se v pátek zjistit nepodařilo. Podle odhadů by to celkově mohly být stovky až tisíce korun. „Záleží, jak daleko mají trvalé bydliště. Není automatické, že by každý peníze dostal. Stejně jako u jídla. Pokud ovšem někdo jel opravdu daleko, není problém mu dát studenou stravu," říkala mluvčí Vězeňské služby Gabriela Pohlová.

Zatímco desítky nyní už bývalých trestanců odjeli, jiní se do břeclavského regionu vrátili z jiných věznic. „Některé známé tváře jsme už potkali. Jsou to většinou lidé, kteří mají problém s veřejným pořádkem nebo krádežemi. V těchto případech ale nejde o lidi, kteří by se pohybovali v parcích nebo u nádraží. Mají své zázemí," zmínil mluvčí břeclavských strážníků Zdeněk Novák.

Městští policisté přesto posílili hlídky, ve větším počtu než obvykle mají být k vidění ještě v sobotu. Kromě opilé a hlučné dvojice, která rušila klid v noci na pátek, nemuseli v souvislosti s amnestií do pátečního odpoledne zasahovat.

První propuštění již navštívili sociální odbor městského úřadu. Zajímají se o podporu, kterou mohou v začátcích využít. „Pomáháme jim s evidencí na úřadu práce, s ubytováním a dalšími věcmi. V pondělí se sejdeme s kolegy, abychom zjistili aktuální stav a rozhodli se, jak dále," oznámil vedoucí odboru sociálních věcí v Břeclavi Zdeněk Janíček.