Rčení „roste jako houby po dešti“ se tento rok zcela naplňuje. Ještě před týdnem nosili lidé z lesů plné košíky. Podle zkušených houbařů rostou všechny druhy hub, na některých místech vzácné či dokonce chráněné druhy. Pokud vydrží v lesích vlhko, teplo a bezvětří, což jsou nejpříznivější podmínky pro růst hub, čeká houbaře s blížícím se úplňkem další kolo žní.

„Letos to byla skutečně abnormální úroda. Už několik let něco podobného nepamatuji. Rostou zvláště hřibovité houby. Hřibů je opravdu k neuvěření,“ pochvaluje si nebývalou letošní úrodu zkušený houbař Bohumil Vejpustek z Hustopečí.

Houbař s dobrými znalostmi může v lese narazit na dříve málo vídané druhy hub. „Ještě před týdnem rostl hřib bronzový a objevuje se hřib královský,“ uvedl Vejpustek.

Za současnou kratší pauza může postupné dorůstání hub a vysílené podhoubí této vlny. „Třeba rozšířené babky skončily. Les je místy prázdný. Špička byla asi před čtrnácti dny,“ poukázal Jiří Vlasák z Břeclavi, který houbaří přes čtyřicet let.

Domnívá se, že i když ještě poprší a bude dostatečně teplo, začne opět růst více hub. „Vrátí se to, ale už ne v takové síle. Plodnic moc nezbylo,“ všiml si Vlasák.

Houbaři čekají na další vlnu

Poslední dny houbařům moc nepřály. Přesvědčily se o tom i Věra a Magdaléna Filkovy z Břeclavi. V úterý vyrazily do lužních lesů na Pohansko, vybavené nezbytným repelentem, a v košících měly jen pár hub. „Minulý týden v pátek jsme našly krásné hříbky. Celkem už jsme domů přinesly aspoň čtyři kila hub. Hned jsme zavařovaly. Chodíme především na Pohansko, kde nejvíc rostou kozáci a růžovky,“ prozradila Věra Filková.

Větší úrodu mohou houbaři čekat zhruba za čtrnáct dní. Tedy kolem úplňku. „Říká se, že je to pověra, tak to ale není. Houby většinou rostou právě kolem úplňku. Toto období jim svědčí,“ poradil Vejpustek lidem, kdy je čeká při výpravě na houby větší úspěch.

Platí ovšem, že léto není na houby tak bohaté období, jako jsou podzimní měsíce. „V létě najdete houby v listnatých lesích, v jehličnatých pak na podzim, ale je zase bohatší na výskyt i sortiment,“ sdělil Václav Koplík z Ratíškovic, který má houbařskou poradnu.

Letošní houbařskou sezonu podle něj hodně poznamenal jarní nedostatek vláhy. „Prakticky až do půlky května nepršelo. Ale od té doby, co prší, se situace pro houbaře hodně změnila k lepšímu,“ uvedl Koplík.

JIŘÍ ŠEVČÍK
ELIŠKA WINDOVÁ