Šestiletá Katka se dlouhodobě učí cizí jazyk, kvůli němuž v Břeclavi navštěvuje kurz Jitky Suchomelové. 
A teď pozor: dívka patří už 
k těm starším. Vyučovací metodu známou jako Helen Doron okouší už i šestiměsíční kojenci. „Děti by měly mít možnost učení od nejranějšího věku. I když nemluví, jsou jako houby a vstřebávají úplně vše. Je jedno jaký jazyk se učí. Metodu podporujeme cédéčky, které by dítě mělo poslouchat dvakrát denně. Později přidáváme i dvd," říká Suchomelová.

Vynechaná slova

Je všední odpoledne a třídu vytvořenou v rodinném domě obývá sedmička angličtinářů. Nikoliv v lavicích, ale na poduškách. V kruhu. Těsném kontaktu. Zdraví se s učitelkou, představují sebe i kamarády vedle sebe. Anglicky. „Není to jen o říkánkách nebo písničkách, spíše o příbězích. V hodinách pak rozebíráme jednotlivé vazby a fráze. Procvičujeme slovní zásobu. Později se jim při psaní písemek nebo při zkouškách ve škole nestane, že by vynechali slovo. Ihned vědí, že ve větě něco chybí," vypráví Sucholemová.

O ukotvení v hlavách, že citron je lemon a že kyselý je sour, se děti snaží zkouškou na vlastní kůži. Pardon, jazyk. Výrazy s protaženými ústy naznačují, že si pojem zapamatují. A když ne, pomůže jim domácí opakování. „Jednou u nás byl kamarád z Anglie, jinak doma občas poslouchám cd s angličtinou," přikyvuje šestiletá Katka, když mluví o přípravě mimo oficiální výuku.

Jde to i bez talentu?

Podle Suchomelové takový postup simuluje dvojjazyčnou rodinu, kdy rodiče jsou rozdílných národností. Při pečlivém věnování se jazyk naučí každý. I ten, do mezi talenty na cizí řeč zrovna nepatří. Studiu je ale třeba se věnovat několik let. „Mám skupinu děti, které se anglicky učí třetím rokem. Pořád ale rády odpovídají jednoslovně, i když to zvládnou celou větou. Musí dozrát," tvrdí lektorka.

Do školních lavic pak většina z nich usedne s výbornou znalostí anglické konverzace. Podle ředitelky základní školy v břeclavské městské části Poštorná Yvety Polanské jsou ale takoví prvňáci spíše výjimkou. „U nás s výukou začínáme od třetí třídy, do té doby lze využít například zájmový kroužek. Výhodu mají děti, které s rodiči cestují. Obecně platí, že se znalosti liší žák od žáka. Záleží na nadání, některým to trvá déle," tvrdí Polanská.

S angličtinou lze v okresním městě začít ještě předtím, než se dítě stane předškolákem. Suchomelová vítá i rodiče s šestiměsíčními kojenci. „Možnost dát dítě na angličtinu má každý rodič. U nás i uprostřed roku. Vždy je to o domluvě," dodává Suchomelová kolem níž se ozve jásot. Citron je minulostí, řada došla na sladká lízátka. Sweet lollipop. Chutnají.