Hraje už 63 let

Cimbálová muzika Hradišťan vznikla společně s tanečním souborem v Uherském Hradišti už v roce 1950. U zrodu stály výrazné osobnosti jako klarinetista a básník Otakar Horký, cimbalista Jaroslav Čech nebo výtvarník, choreograf a první primáš Hradišťanu Jaroslav Václav Staněk.

Ten posunul tehdejší chápání folkloru od volného předvádění hudebních a tanečních čísel směrem k propracovanějším uměleckým kompozicím. Po Staňkově smrti přebral umělecké vedení Hradišťanu houslista a hudební skladatel Jiří Pavlica, který stojí v čele Hradišťanu dodnes.

O tom, že je Pavlica skvělý skladatel, multiinstrumen­talista a inspirativní osobnost, se mohli lidé na Břeclavsku přesvědčit mnohokrát. Výjimečný byl koncert s alikvótními sibiřskými pěvci Altai Kai u lednického zámku nebo vystoupení s Afričanem Dizzu Plaatjiesem ve valtickém kostele.

Pavlica je ostatně hudebním experimentům zcela otevřen. Často v nich kříží moravský folkor s různými žánry a hudebními vlivy. Po boku cimbálu a houslí tak vystupoval i pěvecký soubor Bambini di Praga, brněnská filharmonie, skupina bubeníků Jumping Drums a celá řada hostujících sólistů.

Šestičlenný Hradišťan pod Pavlicovým vedením vystoupí ve velkoněmčickém kulturním domě v neděli od šestnácti hodin. Lístky lze koupit ještě dnes v tamní škole.