Hrají šachy, kuželky, pétanque, cvičí jógu, pořádají výlety a vzdělávají se. Právě na aktivní důchodce jedenadvacátého století nyní myslí ve vedení měst na Břeclavsku. „Záměrem je především nabídnout seniorům další možnosti vyžití, které zkvalitní a zjednoduší jejich životy,“ zdůraznil břeclavský místostarosta Jakub Matuška.

Právě v okresním městě nyní souběžně připravují v městských částech hned několik podobných projektů. „Aktuálně sháníme správce nového místa pro setkávání důchodců v Charvátské Nové Vsi. Protože zde domov seniorů již od prvního srpna nebude zajišťovat vydávání obědů, které bychom ale rádi zachovali, poptáváme někoho, kdo by vzal správu na svá bedra,“ sdělil Matuška.

Břeclavská radnice obnovila nebo zavedla v některých lokalitách vodorovné dopravní značení upravující rychlost.
Značky řidiči často přehlíží. V Břeclavi proto malují rychlost raději na silnice

Vedení města seniorům nabídlo, aby prostor využívali k setkávání. „Ze dvora pošty chceme vytvořit příjemné místo s pohodlným posezením ve stínu, kde by si povykládali či vypili kávu. Chystáme zde i umístit ruské kuželky k ukrácení času. V plánu je také nabídnout dvůr širší veřejnosti prostřednictvím pronájmu,“ přiblížil místostarosta.

Po místech, kde by se lidé důchodového věku mohli potkávat, je podle místostarosty stále velká poptávka. „Většinou mají klubovny v městských budovách. Někde jim slouží kulturní domy, jinde ale musíme hledat alternativy. Bezbariérový prostor, který by mohli využívat právě i senioři, ostatně nyní řešíme také u kapličky ve Staré Břeclavi,“ naznačil Matuška.

Vyzkoušet si šaty princezen, prostřít si zámeckou hostinu nebo objevit tajemství diamantu mohou děti i dospělí na nové výstavě v Jízdárnách zámku v Lednici.
Lidé se v Lednici promění v prince a princezny. Poznají, jak se učili nebo jedli

Myšlenka se líbí i Monice Gajdové z Břeclavi. „Sama mám prarodiče a jsem přesvědčená o tom, že kdyby jim to zdraví dovolovalo, určitě bych možností k setkávání využívali,“ zmínila žena.

V Hustopečích důchodci žádné prostory jen pro sebe nemají. „Mrzí nás to, protože v našich partnerských městech je mají. Seniorů je u nás na sedm stovek a zdržovat se kde mají,“ sdělila starostka Hana Potměšilová.

Pepík Jílek z Velkých Pavlovic se několik let věnuje chovu papoušků. Ve voliérách na dvoře jich má pět desítek.
Školák má plný dvorek papoušků, mají i jména. Kajínek mi vždy zdrhne, směje se

Využívají knihovnu, do nově zrekonstruované budovy kina chodí na jógu, v penzionu mají zase k dispozici společenskou místnost. „Ve starém kulturním domě, který máme v plánu zrekonstruovat, se pak konají přednášky, schůzky, nebo se zde i cvičí,“ uvedla starostka.

V Mikulově zase seniorům slouží městská budova ve Vrchlického ulici. „Pořádají se zde besedy, přednášky i menší kulturní akce. K dispozici zde senioři mají i dvůr s grilovacím nářadím, a dokonce jsou tady i speciálně uzpůsobené fitness prvky k udržování fyzické kondice,“ uvedl mluvčí radnice Dominik Ryšánek.