Objekty na hraničních přechodech od vstupu České republiky do schengenského prostoru chátrají. To se má změnit. Požádal o ně kraj a s některými už má konkrétní plány. „Pro nás je to zatím nová informace, každopádně jsme velmi rádi. Vždycky lze nalézt vhodný způsob, jak tyto prostory využít,“ sdělil ředitel Regionálního muzea Mikulov Petr Kubín. Kraj totiž nastínil, že nevyužité budovy jsou vhodným místem pro muzejnictví a školství. Část prostor chce vyčlenit právě pro mikulovské muzeum.

Jak Kubín říká, všechno záleží jen na penězích. Muzejníci mohou prostory využít například jako moderní depozitář, což ale s sebou nese značné výdaje. „Může tam být třeba i expozice mikulovské hranice. Spojením rakouské strany s Mikulovskem vzniká jeden krajinný celek, takže výstava spojující tyto dva národy by byla ideální,“ podotkl Kubín. Na takovou výstavu by navíc mohly jezdit školní výlety z obou zemí s možností pořádání přednášek i na jiná témata.

Mikulovský hraniční přechod není jediným místem, které chce kraj využít. Žádá, aby na něj stát bezúplatně převedl nemovitosti na celkem devíti hraničních přechodech. Pět z nich je na Břeclavsku. Jedná se o hraniční přechody Mikulov, Valtice, Poštorná, Lanžhot stará cesta a břeclavské dálniční stanoviště.

Ve smlouvě se kraj zavazuje, že po dobu deseti let nepřevede tento majetek na někoho jiného. V podmínkách nicméně stojí, že může zčásti sloužit komerčním účelům. To je šance pro podnikatele, kteří rozhodně neusnuli na vavřínech.

Podle Antonína Nešpora, který se ženou provozuje jen několik metrů od hraničního přechodu Poštorná-Reintal restauraci, se prý o místo zajímali pochybní lidé. „Přijeli i v luxusních autech a dělali, že se fotí. Bylo jasné, že obhlížejí možnosti,“ uvedl podnikatel.

Nešpor se také zajímá o rozšíření svých aktivit na hranicích. „Zatím je to dost nevyjasněná situace. Podle mých informací má dojít k odstranění budovy nad silnicí. Pak se teprve uvidí, jaká bude cena. Chce to úpravy. Zatím je to vybydlená budova, kam zatéká,“ vysvětlil Nešpor. Jak nastínil, objekt může sloužit například k ubytování a dalším na to navazujícím službám.

Kraj zatím nemá úplně jasno, jak všechen majetek na přechodech využije. Není nicméně jediným zájemcem. O své někdejší stanoviště na hraničním přechodu v lanžhotském katastru projevilo zájem Generální ředitelství cel. Nechalo tam totiž spoustu peněz.

„Jeví se nám jako žádoucí, využít přednosti celého areálu. Máme zájem o budovy fito a veterinární kontroly, o přilehlé oplocené parkoviště, halu důkladné kontroly, kotec pro psa, vážní těleso s technologií váhy, vážním domkem a zastřešení nad čtyřmi jízdními pruhy pro kontrolu,“ řekl mluvčí Celního ředitelství Brno Oto Ploch.