Jejich společná iniciativa má zabránit povodňové situaci, která hrozí při vylití řeky Jihlavy.

Jak chtějí případným záplavám zabránit? Od obce Malešovice po celém toku řeky Jihlavy by se mělo souběžně navážet několik tun kamení, které vytvoří umělé stěny proti zvýšené hladině rozbouřeného toku.

„V každé obci bude výška stěny individuální. Ale například v Přibicích to bude zhruba půlmetrový umělý břeh, který by nás měl před velkou vodou ochránit. Větší nepotřebujeme, protože už před třemi lety jsme udělali opatření proti povodním,“ řekl starosta Přibic František Stankovič.

Projekt, do něhož se má zapojit všech osm obcí svazku, bude stát několik set milionů korun. Samotné zahájení úprav krajiny kolem řeky Jihlavy je naplánováno na příští rok.

„Bohužel ještě nejsou hotovy všechny protipovodňové plány. Navíc ještě nevíme, kolik peněz dostaneme z příslušného ministerstva. Tudíž není stále jasné, kolik musejí přispět obce ze svého rozpočtu,“ osvětlil Stankovič.

Dobrovolný svazek obcí Čistá Jihlava se podle všeho může spolehnout i na evropské peníze. S návrhem projektu tak přišel s dostatečným předstihem, aby mohl žádat o dotace i z Bruselu.

„Samozřejmě na tyto peníze spoléháme. Také spoléháme i na Povodí Moravy, které by mělo celou náročnou akci koordinovat. Věřím, že se nám vše podaří dovést do zdárného konce a umělé břehy vybudujeme,“ přeje si přibický starosta, který na vlastní kůži prožíval povodně před čtyřmi lety, které v jeho obci způsobily nemalé škody.

„V této době to byly asi největší povodně za poslední roky. Velmi nepříjemné to bylo hlavně pro ty, kterým to úplně zatopilo sklepy. Škody na majetku se tenkrát vyšplhaly na několik set tisíc korun. I z toho důvodu se rok poté udělaly nezbytné kroky k ochraně obce proti velké vodě,“ nechal se slyšet Stankovič.