„Náhrobek je zajímavý hlavně tím, že má nezvyklé zdobení. Má takzvané mluvící znamení v podobě štítu na tóru. Nápis o zemřelém, který je navíc v jazyce jidiš, musíme nechat přeložit a správně interpretovat. Náhrobek je navíc velmi ojedinělý na moravských a českých židovských hřbitovech,“ překvapila novinkou ředitelka Městského muzea a galerie Břeclav Alena Káňová.

Náhrobek zatím leží na zemi, ale pracovníci muzea jej chtějí co nejdříve postavit a nechat zakonzervovat. Nachází se na konci historické části hřbitova, která je známá těmi nejstaršími a nejcennějšími náhrobky. Podle odhadů Káňové pochází z druhé poloviny osmnáctého století.

„Bohužel i tady se nachází náš nepřítel číslo jedna a tím je břečťan. Díky němu jsme až doteď nevěděli, že tady takový unikát máme,“ netajila se ředitelka. A doplnila, že spolu s odborníky vytipovali i několik stromů, které by měly jít časem k zemi.

Jak dodala, městu se už podařilo lépe ošetřit i smlouvu s Židovskou obcí Brno, které areál patří. Na náklady Břeclavi se teď budou konat pravidelná čištění pozemku a údržba zeleně a na oplátku může radnice židovský hřbitov využívat pro turistický ruch.

„Zájem o židovský hřbitov mezi návštěvníky města neustále stoupá. Zatím jim však můžeme informace podat jen při prohlídce synagogy. Do budoucna uvažujeme i o tom, že bychom tady zřídili průvodcovskou službu,“ uvedla ředitelka.

Město se navíc podle jejích slov snaží neustále získat i peníze na opravu židovské obřadní síně, která se hřbitovem sousedí a je ve velmi špatném stavu.

„Chci opět uspořádat nějaký den otevřených dveří i s koncertem a malou sbírkou na opravu síně,“ naznačila Káňová, která věří, že lidé pomohou.