Hrušecký místostarosta Marek Babisz sdělil, že kromě hřbitovní zdi jsou teď priority u jiných oprav. „Přesný rozpočet zatím nemáme, ale něco využíváme z darů, které jsme dostali. Také nám Zapa beton vyšel vstříc a stejně jako obyvatelům i nám dal padesát procent slevu,“ dodal k otázce peněz.

Celkovou škodu na hřbitově odhadli odborníci na jeden a půl milionu korun. Poškozená je i budova na hřbitově, ale její oprava zatím není akutní. Babisz očekává, že v polovině srpna přivezou krovy a pracovníci začnou s opravou školky a školy.

Z objektu bývalé Střelnice se stane muzeum i místo pro setkávání lidí.
Chátrající hustopečskou Střelnici opraví. Bude v ní muzeum vinařství, podívejte

Hrušky nejsou jediné, ve kterých je potřeba opravit hřbitovní cesty nebo zdi. Nově opravená hlavní hřbitovní cesta v Moravské Nové Vsi vydržela přibližně půl dne, než ji poničilo tornádo. „Nám tu v zásadě padla část oplocení, ale zeď vydržela. Hlavní cestu budeme muset spravit, ale je to jen oprava po vyvrácených stromech a podobně,“ řekl starosta Marek Košut.

Oplocení plánuje znovu postavit co nejdříve. Dalším problémem je smuteční síň, kterou statici a znalci odkázali k celkové rekonstrukci.

Oprava náhrobků leží na jednotlivých lidech. „Samozřejmě se postaráme a rekonstruujeme čestné hroby, ale zbytek si musí opravit lidé sami,“ sdělil Košut. O některé náhrobky se už postarali dobrovolníci, ale ty zlomené či více poničené budou muset opravit kameníci.

Opravit zeď chtějí i v Mikulčicích

Dalším místem, kde se tornádo hřbitovu nevyhnulo jsou Mikulčice. Zde se tornádo vyřádilo na skoro celé obvodní zdi. „Chceme ji co nejdříve obnovit, protože jsou tu pokácené pomníky a nechceme, aby se začalo něco ztrácet,“ okomentoval situaci mikulčický místostarosta Jan Vlašic.

V tuto chvíli na projektu pracuje odborník, který dává dohromady tým lidí a rozpočet k celé stavbě. Vlašic doufá, že se začne stavět co nejdříve.

Fotbalisté Strážnic (v červeném) oslavili 100. výročí zápasem proti legendám Slovácka.
OBRAZEM: Legendy Slovácka i pomoc Hruškám. Fotbalisté Strážnice oslavili 100 let

Řádění tornáda chtějí představitelé obce využít a přestavět zeď jinak, než byla původně. Mezi zničenými stavbami, které budou muset dělníci opravit, je i márnice a kaple svatého Rocha.

I když v márnici nejsou přechováváni mrtví, budova funguje jako veřejné záchodky a jsou v ní uložené věci na údržbu hřbitova. Kaple patří církvi a má zničenou střechu, fasádu a okna. „Zatím čekáme na projektovou dokumentaci, která bude snad co nejdříve a pak po schválení památkářů můžeme začít s opravami,“ vysvětlil mikulčický farář Michael Špaček.

STÁRKOVÁ KAROLÍNA