Uklízejí veřejná prostranství, natírají ploty a dětské prolézačky, opečovávají zeleň. V posledních letech to v působnosti Okresního soudu v Břeclavi bývá zástup asi stovky hříšníků.

„Původně měli být tři, zatím se nám ozvali dva odsouzení z Břeclavi. Podle rozsudku by si u nás měli odpracovat okolo dvou set padesáti hodin. Nastoupili k nám v červenci a za tu dobu stihli uklidit a vymalovat humanitární sklad na Bratislavské ulici,“ popsala Marta Dobšíčková z Oblastní charity.
Chválí pracovní morálku i vlastní iniciativu hříšníků. „Jeden z odsouzených nám vyšel vstříc třeba tím, že pokosil trávu na zahradě Domova svaté Agáty v Poštorné,“ dodala.

Aktivity zastřešuje Probační a mediační služba České republiky. „Morálka odsouzených je individuální. Ti rozumní nedělají problémy. Musím ale přiznat, že větší část odsouzených k trestu přistupuje liknavě. Vzdalují se z pracoviště a vyžadují obrovskou trpělivost ze strany poskytovatelů pracovních míst,“ přiznal vedoucí břeclavského střediska Probační a mediační služby Jan Adamus.
Odsouzený si tak ale může vysloužit i nástup trestu odnětí svobody v poměru jeden den vězení za dvě neodpracované hodiny.

zamyšlení