„U našich paneláků vzniklo oplocené fotbalové hřiště s umělým trávníkem, brankami a jedním basketbalovým košem. Vedle něj sice nechalo město opravit i stávající pískoviště pro děti, ale písek je nejspíše stavební, takže naprosto nevhodný,“ postěžovala si jedna z maminek, která nechtěla zveřejnit své jméno. V redakci jej však známe.

Jak dodala, problém je i s těmi, kdo si chodí na hřiště fotbal zahrát. „Hřiště je sice určené pro děti, ale většinou se tam setkáte i s mládeží, které je patnáct a i více let. Mladíci jsou zapálení do fotbalu, a když tam chtějí jít menší děti, zahánějí je, aby nezavazely,“ byla nespokojená s tím, jak to na hřišti funguje. A dodala, že míče často létají přes plot a ohrožují ostatní.

Právě problémy na hřišti i okolo něj byly tématem nedávné schůzky zástupců města s obyvateli sídliště. Ti projektantům vyčítali hlavně to, že nevěděli, co mezi jejich domy vznikne.

„Ze schůze vyplynulo, že s novým hřištěm není spokojený nikdo. A také by mělo město na hřiště více dohlížet. Proto bude plocha přístupná od devíti hodin dopoledne do devíti hodin večer a odemknout a zamknout přijedou strážníci městské policie,“ popsala výsledky jednání maminka malého dítěte s tím, že by snad pracovníci měli vyměnit i hrubý písek. A dodat odpadkové koše, které chybí.

Stížnost na hřiště se už objevila i ve vzkazech na internetových stránkách břeclavské radnice.

Velitel tamní městské policie Zdeněk Herman potvrdil, že strážníci už na hřiště jezdí. „Vítám to. Je to nové hřiště a kontrolujeme jej. Strážníci tam odemykají a zamykají branku a zároveň vykážou výrostky, kteří tam jsou. Už jsme dokonce museli jednou hřiště zavřít o hodinu dříve, a to kvůli nepořádku,“ přiznal Herman. Strážníci by podle něj měli na hřiště jezdit kontrolovat pořádek několikrát denně.

Že by obyvatelé neměli možnost zjistit, že město plánuje na sídlišti vybudovat takovýto typ hřiště, manažerka projektu Lenka Černá popírá.

„Informace není pravdivá. Svolali jsme celkem pět veřejných projednání, kde si mohli občané stanovit, jak to u nich bude vypadat,“ brání se Černá s tím, že informace byly i v radničním měsíčníku a pozvánky město vylepilo také na dveře domů. Zájem byl však minimální.

„Chybu bych viděla u lidí a jejich liknavém přístupu k jejich okolí. Připomínám, že se nejedná o fotbalové hřiště, ale o moderní multifunkční sportovní prostranství, na kterém lze hrát různé sportovní hry,“ objasnila manažerka.

Podle jejích informací mělo původně vzniknout Na Valtické jen jedno velké hřiště, ale právě na jedné ze schůzek se s obyvateli dohodli na dvou.

O správci původně město nepřemýšlelo. V současnosti dohlíží na hřiště školník z tamní Duhovky. Černá se ale nebrání tomu, pokud se někdo z obyvatel přihlásí a vypomůže.