Chemickou kaši! jásá malý kluk z břeclavské mateřské školy v Kupkově ulici. Je středa dopoledne a děti si pod dohledem žáků břeclavského gymnázia zkoušejí v budově jejich školy různá cvičení. V tomto případě z oblasti chemie.

Žákyně čtvrtého ročníku osmiletého gymnázia Anna Čížková popisuje chlapci a dívce, jak postupovat při „vaření" kaše. „Nejdříve nalijeme do zkumavky jar, pak přidáme lžičku barviva, dvě lžičky jedlé sody. A když to všechno potom zalijeme octem, tak se kaše uvaří," líčí studentka.

Kam vyrazit
- Břeclav: pátek, Duhovka, akce S Duhovkou až do pravěku
- Pasohlávky: sobota od 10 hodin, Merkur, Dětský den v hospůdce U Fraňků, pohádkové postavy, diskotéka
- Břeclav: sobota od 13 hodin, Nemocnice Břeclav, Dětský den, ukázky techniky, soutěže, hry
- Pohořelice: sobota od 13 hodin, u městského úřadu, hasičský zásah, koncert Olga Lounová
- Velké Pavlovice: sobota od 15 hodin, Ekocentrum Trkmanka, Kreativní dětské odpoledne

Chlapec se dává pod dohledem Čížkové do práce a na pokusu má sám velkou zásluhu. Kádinka začíná postupně pěnit, až přeteče přes okraj. „Hrnečku, stop," marně naříká udivený kluk. Nemůže uvěřit, že tento pokyn nefunguje tak jako v pohádce Hrnečku, vař.

Kolem právě prochází hlavní organizátorka akce Blanka Říhová. „Tento hrneček moc neposlouchá. Vaří, dokud neudělá všechno," zklame malé účastníky pokusu učitelka.

Kromě chemie si zkouší děti rovněž cvičení v oblasti biologie a fyziky. Prohlížejí si pod mikroskopem včelí křídlo či pavoučí nožku, nabíjejí si vlasy van de Graaffovým telegrafem. „Mám dvě děti ve školce. A když vidím doma, jak je pořád něco zajímá, napadlo mě, že bychom pro ně zorganizovali tato cvičení," vysvětluje Říhová myšlenku nápadu. Nakonec děti dostávají certifikát Malého přírodovědce a sladkou odměnu.

V mikulovském amfiteátru mají žáci osmých a devátých tříd tamní základní školy Valtická pro změnu branné odpoledne. Nejen teoreticky, ale i prakticky se při něm seznamují s různými dovednostmi pro přežití v krizových situacích i v běžném životě.

Nejvíce akcí ke středečnímu Mezinárodnímu dni dětí se ovšem na Břeclavsku uskuteční až v sobotu.