„Vadí mi, že peníze za úklid na hřbitově dáváme vlastně zbytečně. Odpadkové koše jsou mnohdy plné a nikdo je nevynese,“ postěžovala si žena z Břeclavi, která si nechtěla zadělat na problémy, proto si přála zůstat v anonymitě.

Podle tajemníka břeclavské radnice Zdeňka Opálky je to otázka do diskuze. „Pokud člověk nepřijde s konkrétní připomínkou, co nebylo uklizeno, ono se to těžko posuzuje. Když někdo přijde s půlročním zpožděním, že tam nebyla posečená tráva, těžko můžeme zkontrolovat, jestli to tak bylo nebo nebylo,“ argumentoval.

Připomněl, že městský úřad zdražoval nájem hrobových míst před dvěma lety. „Důvodem bylo, že ke zdražení předtím nějakých deset patnáct let nedošlo. Ceny se pořád držely a náklady na služby, údržbu, vývoz odpadů se zvedaly,“ uvedl.

V současné době zaplatí člověk na břeclavském městském hřbitově osmapadesát korun za metr čtvereční za rok. Patnáct korun z této částky je cena za pronájem hrobového místa a třiačtyřicet korun stojí služby související s nájmem místa na pohřebištích. To je vodné, správa a údržba pohřebiště včetně cest a okolní zeleně, oplocení, likvidace odpadu a podobně.

To v sousední Lednici je cena nájmu hrobového místa od loňského roku navýšená na sedm korun za metr čtvereční a služby spojené s nájmem vyjdou na devatenáct korun. Za klasický hrob je to tedy celkem šestadvacet korun za metr čtvereční na rok. Před rokem 2010 to bylo o devět korun méně. „Poplatek vybíráme na deset let. Vychází to tedy zhruba na sedm set korun za toto období,“ uvedla Monika Kašníková z lednické radnice.

„Myslím si ale, že to není až tak hrozná částka. Když si člověk vezme, že to vychází asi sedmdesát korun na rok, tak někdo to s radostí zaplatí a ví, že to je pro dobro věci v rámci rodiny. Ale jsou lidé, kteří budou nespokojení vždycky,“ přidala svůj názor.

„Ti, kteří mají větší hroby, se v Břeclavi mohou dostat k vyšším částkám,“ připustil břeclavský tajemník. Naopak majitelů jednohrobů a urnových míst se v okresním městě podle něj zdražení nijak citelně nedotklo.

O dalším zdražení hrobových míst zatím na břeclavské radnici nepadlo ani slovo. „Není k tomu důvod,“ zdůraznil Opálka. Město vysoutěžilo úklid hřbitovů, který od začátku letošního roku zajišťuje Jaroslav Kostrhun. „Dostali jsme se relativně k nižší ceně než dříve. Je otázka, jestli to tak vydrží do budoucna, protože smlouva je jen na rok,“ zmínil tajemník.

Práce vybrané firmy bude město každoročně vyhodnocovat. „K ideálu to má daleko a vždycky to daleko mít bude. Ale je potřeba, abychom měli od lidí zpětnou vazbu. Člověk, který to má na starosti, nemůže celý týden chodit po třech hřbitovech a dívat se, jestli je to v pořádku,“ poznamenal tajemník.

„Dal jsem městu svoji nabídku a dělám podle toho, abych se vešel do ceny,“ sdělil podnikatel Jaroslav Kostrhun, který se v letošním roce stará o údržbu břeclavských hřbitovů.

Zakázka s městem za zhruba čtvrt milionu korun je podle něj jasně nasmlouvaná a daná. „Co je navíc, musí se udělat jinak,“ podotkl.