Cenu hrobového místa mi navýšili na čtyřnásobek, stěžuje si Antonín Lacko z Břeclavi. Do redakce přišel po přečtení článku v Břeclavském deníku, kde ze srovnání cen za hrobová místa v Břeclavi a Lednici vyšlo najevo, že okresní město je dvojnásobně drahé. Nespokojený muž ale zjistil, že břeclavské ceny „trumfují“ i ostatní jihomoravská města.

„Zdražení bych skousl, nahoru jde kde co, ale o tolik? Cenu hrobového místa mi z původních čtrnácti set korun navýšili na 5624 korun,“ kroutil Lacko hlavou nad výrazným nárůstem částky za desetiletý nájem i související služby za dvojhrob.

Rozhodl se dát si tu práci a zjistit, kolik stojí poplatky na hřbitovech dalších jihomoravských měst. „V Hodoníně bych za stejné období zaplatil za dvojhrob dva tisíce čtyři sta korun. Tedy méně než polovinu,“ srovnával.

Na ústředním hřbitově v Brně, jak zjistil, účtují za metr čtvereční ročně padesát korun. Za nájem i služby. V Břeclavi je to pro srovnání osmapadesát korun.

„Opravdu nevím, proč by v Břeclavi měla být hrobová místa dražší než v Brně nebo Hodoníně. Byl bych rád, kdyby se rada města mou připomínkou zabývala a přehodnotila ceny a smlouvu na hrobové místo,“ uvedl Lacko, který své námitky i cenové srovnání přinesl písemně na městský úřad. Třináctého června. Dodnes podle svých slov marně čeká na odpověď.

Změna? Jen těžko

Místostarosta Břeclavi Jaroslav Parolek z ČSSD se ovšem nechal slyšet, že s mužem nedávno osobně mluvil. A snažil se mu mnohé objasnit. „Je otázka, jestli jsou současné sazby drahé nebo ne. Je to o tom, jaké má kdo náklady. A my máme v Břeclavi čtyři hřbitovy,“ zastal se Parolek překvapivě předchozího vedení města, které změnu před dvěma lety schválilo.

„Do hřbitovů se v poslední době investovaly poměrně velké peníze. A je potřeba v tom pokračovat. Hřbitovy byly investičně podhodnocené, možná i proto byla stanovená vyšší cena,“ zamýšlel se druhý z břeclavských místostarostů Luboš Krátký.

„Jenom zaměření hrobových míst, abychom nedostávali stále pokuty, pokud vím, stálo tři sta dvacet tisíc korun. Jsme jedno z mála měst, které to má hotové,“ zdůraznil Parolek, podle kterého změnu vyhlášky a tedy i sazeb chystá také Hodonín.

V Břeclavi se ceny stanovovaly před dvěma lety, kdy na radnici vládl Pro Region. „Vycházelo to zřejmě z nějakého doporučení a průměrných nákladů na údržbu,“ odhadoval Krátký, který připomněl, že se pronájmy kalkulují a platí na deset let dopředu. Proto je problém už po dvou letech něco měnit.

„Lidé už dva roky platí podle nové vyhlášky. Je otázka, jestli do toho teď sahat a udělat to nefér pro ty, kteří už mají zaplaceno. Za dva roky už jej jich spousta. Bylo by to administrativně složité, osm let bychom jim možná museli vracet,“ navázal Parolek.

Jak Krátký ubezpečil, vybrané peníze se nikam neztratí. „Nikdo je neprojí, využijeme je na to, na co se lidé skládají. Máme–li příjmy z hrobových míst, pak tyto peníze půjdou na provoz, údržbu a modernizaci hřbitovů,“ řekl místostarosta za ODS. A také slíbil, že se podívá na Lackův podnět a písemně mu na něj odpoví.