Poručit větru, dešti člověk stále nemůže. V mnoha lidech však přetrvává pocit, že ohrožení blesky jsou díky hromosvodu nadobro zbaveni. Ani kovová tyč na střeše ale jejich majetek stoprocentně nechrání.

„Byl jsem v šoku, když mi do domu uhodil před měsícem blesk. Vůbec jsem to nečekal. Na střeše byl samozřejmě hromosvod, dům byl navíc úplně nový,“ krčil nešťastně rameny Zbyněk Chlumecký z Břeclavi.

Na trhu je několik typů bleskosvodů z různých materiálů. Příroda je ale mnohdy silnější. „Hasiči říkali, že blesk měl takovou sílu, že by mi nepomohlo nic.

Podle nich jsem byl letos už sedmý člověk v republice, jemuž hromosvod nepomohl,“ dodal Chlumecký.

Podobnou zkušenost mají také starší manželé ze Zaječích. Ti ale na svém rodinném domku hromosvod neměli. Blesk na jejich příbytek ovšem udeřil i přesto, že na okolních dvou domech se bleskosvody tyčily.

To, že zavedená ochrana před blesky není vždy účinná, potvrzují i odborníci. „Mnozí si myslí, že když si na dům dají hromosvod, nic se jim nemůže stát.

Není to pravda. Hromosvod není dostatečná ochrana před úderem blesku. Podobně je to napsané i v normě,“ zdůraznil elektrikář Karel Laštůvka z Velkých Pavlovic.

Hasiči však varují, že lidé za žádných okolností nesmí potřebu hromosvodů podceňovat. Podle nich je nezbytné, aby byly pokud možno na každém objektu.

„Každý by měl chránit svůj dům. Bleskosvod by tedy neměl chybět na žádném objektu. Přikazují to i normy,“ řekl šéf břeclavského hasičského sboru Leopold Machala.