Sněžit by na jihu republiky mohlo místy už v úterý. „Vyloučit se to nedá, proto jsme připravení. Naše sypače mají už od pondělka pohotovost. Kdyby něco přišlo, měli bychom to zvládnout," reagoval vedoucí břeclavského pracoviště Správy a údržby silnic Ladislav Hádlík.

I on připustil, že hrozba sněžení v první polovině listopadu je v posledních letech výjimečná věc. „Ale pamatuji se na Martina, kdy do rána napadlo deset centimetrů sněhu. Trochu nás to tehdy potrápilo," vzpomenul Hádlík na bílý jedenáctý listopad.

Jak ujistil, silničáři mají pro Břeclavsko k dispozici plný sklad soli, písku a dalších posypových materiálů. A v případě potřeby jsou připravení poslat do terénu šestnáct sypačů.

Brzký sníh by příliš nepotěšil ani zaměstance jednoho z břeclavských pneuservisů Josefa Trněného. „Kdyby začalo padat, tak se nestačím ani najíst," konstatoval v pondělí.

A to i navzdory tomu, že zhruba osmdesáti procentům řidičů už podle svých slov pneumatiky přezul. „Už jsme za vrcholem, hlavně firmy se snaží mít k prvnímu listopadu na všech autech zimní obutí. Na úterý mám objednané dvě, jinak je ale kalendář skoro prázdný. Zbývají už jen opozdilci. Kdyby ale napadl sníh nebo zamrzlo, budou to chtít mnozí řešit hned," ví ze zkušenosti Trněný.

To Břeclavan Ladislav Burián má přezuto už od září. „Neponechávám to náhodě, listopadový sníh mě nepřekvapí," pousmál se.

O zimní údržbě chodníků a silnic se na svém posledním setkání bavili také břeclavští radní. Dokonce schválili i plán zimní údržby. Očekávaná brzká nadílka v tom podle starosty města Pavla Dominika nehrála roli. „Od minulé rady je přesně stanoveno, kdy kdo vyjede. Nevymýšleli jsme nic nového, zůstali jsme u zavedeného systému. Když napadne sníh, mělo by vše zafungovat bez ohledu na to, jestli je listopad nebo leden," ujistil Dominik.

Silničářům nastává zimní režim každoročně s prvním listopadovým dnem. Pohotovost, na kterou později naváží pohotovostní služby, se ale odvíjí od aktuálního počasí. „Jsme napojení na Český hydrometeorologický ústav a předpověď bedlivě sledujeme. I kdyby napadlo a hned začalo tát, musíme vyrazit. Lidé chtějí jezdit," má jasno šéf silničářů na Břeclavsku Hádlík.