Po těžkém úraze bez berlí neudělá ani krok. Ztratil domov. V nouzi před půl rokem našel útočiště v břeclavském azylovém domě. Usměvavý důchodce teď má strach, že uprostřed zimy skončí na ulici. Stejně jako dalších několik desítek lidí.

Diecézní charitě Brno jako zřizovateli totiž chybí přes osm set tisíc korun na provoz azylového domu v Břeclavi. „Vůbec netuším, kam půjdu. Moje rodina se rozprchla někam po republice,“ svěřil se špatně pohyblivý muž, který si nepřál zveřejnit jméno.

Ilustrační foto.
Sedmimilionový komfort pro sportovce. V pohořelické hale vymění topení a světlaŘeditel brněnské diecézní charity Oldřich Haičman potvrdil, že instituce už požádala o ukončení provozu sociální služby. „Bohužel nejsme schopní zajistit další peníze pro pokrytí výdajů,“ zdůvodnil.

Na jejich získání má charita necelé tři měsíce. Provoz je zajištěný jen do konce roku. „Ze vzniklé situace jsme velmi rozladění. S představiteli veřejné správy se nepodařilo vyjednat jiné dotace,“ doplnil Haičman.

Azylové domy na jihu Moravy
Poskytují služby lidem v nouzi, kteří se ocitli bez přístřeší.
Služby Azylového domu Břeclav loni využilo 79 klientů. Pracovníci jim poskytli celkem 6696 hodin sociálních služeb.
V Břeclavi loni 22 lidí díky pomoci našlo nové bydlení.
V kraji je celkem 21 azylových domů.
Podle charity v celé brněnské diecézi nyní chybí na azylové domy přibližně 6 milionů korun.

Azylový dům v Břeclavi je zařazený do projektu, díky kterému čerpá evropské dotace. Mluvčí Jihomoravského kraje Jiří Klement sdělil, že kraj se na jeho fungování podílí pěti procenty z celkové částky vyměřené pro sociální služby. Podle něj víc peněz nemůže poskytnout. „Porušili bychom tím pravidla pro čerpání dotací,“ upozornil.

Na jižní Moravě funguje jedenadvacet azylových domů. „Nemáme informace, že se některý další chystá ukončit svoji činnost,“ ujistil Klement.

Podle vyjádření zástupců charity však v celé brněnské diecézi chybí na azylové domy přibližně šest milionů korun. „Provozování sociálních služeb je stále zahlcenější neefektivními předpisy a pravidly. Výsledkem je často rušení služeb,“ konstatoval ředitel Oblastní charity Břeclav Josef Gajdoš.

Ilustrační foto.
Je nejvhodnější doba k očkování proti chřipceTamní azylový dům s třiceti lůžky je zaplněný už teď, před zimou. Obavy o svůj další osud má také důchodkyně, která kdysi žila dvacet let bez střechy nad hlavou. „Je to strašné. Nemáme kam jít, možná jedině pod most. Už mám podlomené zdraví,“ hlesla žena.

Podle mluvčího Klementa Jihomoravský kraj nabídne lidem služby jiných azylových domů v regionu. Nejbližší je v Hodoníně.

Vhodné řešení už hledá také vedení břeclavské radnice. „Nechceme, aby tito lidé skončili na ulici. Nejlevnější varianta je udělat z azylového domu noclehárnu. Další je provozovat službu pod hlavičkou domova seniorů,“ nastínil starosta města Pavel Dominik.

PŘEMYSL SPĚVÁK
RADKA KONEČNÁ

v Mikulově se konal další ročník Pálavského gulášfestu.
Mikulovem voněl guláš. Lidé ochutnali i konopný