Hrušovanští schválili stavbu cyklostezky po dlouhých letech neshod a vyjednávání. „Využijí ji především obyvatelé Jevišovky cestující do Hrušovan za prací, ale také turisté či místní obyvatelé,“ uvítala rozhodnutí zastupitelů starostka Hrušovan Eliška Volná.

Schválení projektu odstartovalo zpracování žádosti o dotaci a jednání města s Povodím Moravy. „To musí udělit souhlas se stavbou i následným provozem v podobě pronájmu pozemku. Cyklostezka povede po hrázi řeky Jevišovky,“ upřesnila starostka Volná.

Jedna z mnoha uzavřených poboček Sberbank.
Peníze uvízlé ve Sberbank: obce ruší námitky, Hrušovany tam mají 25 milionů

Průlom v rozhodnutí hrušovanských zastupitelů vidí také starostka Jevišovky Božena Bošiaková. „Čekali jsme na to asi dvanáct let, mezitím vznikly dva projekty. Obyvatelé obou obcí přitom po cyklostezce volají naléhavě už dlouho. Jsem ráda, že se projekt uskuteční,“ reagovala Bošiaková.

Navzdory blízkosti je spojení mezi obcemi podle ní zcela nedostačující. „Lidé musí jezdit na kolech po státní silnici, na druhou stranu si auta krátí cestu po jiné cyklostezce a ohrožují cyklisty. Novým napojením podél řeky získají spojení i obyvatelé Šanova a Hrabětic,“ spatřuje přínosy Bošiaková.

První pozorování čápů na hnízdech jsou na Břeclavsku a Hodonínsku. Ilustrační foto 2022
Poslové jara přilétají. První čápi usedli na hnízda už v Jevišovce i Lednici

S dotací na stavbu by mohl pomoct i Dobrovolný svazek obcí Cyklistická stezka Brno-Vídeň. Na její páteřní trasu se nedávno napojila například cyklostezka z Hrušovan u Brna.