Jedním z nich je i Miroslava Snášelová z krajanského spolku Česko-slovensko-rakouské Kontaktforum. „Ještě v noci jsme dostali zprávu od zaměstnavatele, že dnes nemáme nikdo chodit do firmy. Všichni budou pracovat z domova. Školy jsou sice otevřené, ale děti nemusejí přijít, vyučování se nekoná,“ popsala žena.

Ani její dcera v úterý ráno do školy nezamířila. „Dcera komunikuje telefonem se spolužáky, všichni jsou šokovaní a smutní, těžko to prožívají. Dcera na dnešek téměř nespala,“ zmínila smutně Snášelová.

Atmosféru mezi lidmi ve Vídni má i ona pouze zprostředkovaně z internetu a televize. „Panuje šok, ale i odhodlanost se před teroristy nezlomit v pase,“ podotýká Češka.

V intenzivním kontaktu je i se svými kolegy. „Navzájem jsme se ujistili, že jsme v pořádku a snažíme se pracovat, ačkoli soustředění na práci je teď dost těžké,“ poznamenala.

Vyděšení z toho, co se stalo v jejich hlavním městě, jsou i další Vídeňané. „Lidé mají strach, jsou vyděšení. A nechápou. Ulice jsou vylidněné, provoz minimální. Zrovna jsme se vrátila, takže to mohu potvrdit. Ministr vnitra i policie nabádají, aby lidé ještě pořád, pokud možno, nevycházeli. Stále se totiž neví, jestli byl pachatel sám,“ sdělila tlumočnice Hana Scheider, která v metropoli roky žije.

Město bylo před lockdownem plné lidí

Téměř celou noc sledovala zprávy. „Ráno přicházely další od blízkých, že jsou v pořádku. Volala mi vyděšená dcera, že neví, jestli je bezpečné jet autobusem, nebo spíš metrem. Známí, kteří byli včera přímo na místě, se domů dostali až ve čtyři ráno. Policie vše uzavřela, v centru byly jen zásahové jednotky a sanitky,“ popsala žena.

I ona potvrdila, že v centru bylo v pondělí večer velice živo. „Poslední večer, kdy člověk mohl do restaurace, kina či divadla. Nebo se jen tak setkat s kamarády. O půlnoci pak začal lockdown. Nižší stupně, základní školy ale mohly zůstat otevřené. „Přesto už v úterý ráno starosta ve zprávách ohlásil, že do školy dnes nemusí nikdo. Menší děti dostaly zvláštní volno a mají zůstat doma. Rakousko vyhlásilo třídenní smutek. Promlouval už i prezident a kancléř. Na místě tragédie nyní kladou věnce za oběti. Všechny židovské instituce jsou dnes zavřené,“ přiblížila Scheider.

Podobně hovořil i Vídeňan Hannes Bock. „Zprávu o teroristických útocích jsem zachytil už včera v noci. Pracuji na ministerstvu zemědělství, regionů a cestovního ruchu. Sice jsme od počátku druhé vlny koronaviru na home office, prakticky okamžitě nám ale přesto přišlo oznámení, že máme pracovat z domova a v žádném případě nejezdit do kanceláří,“ přiblížil muž.

Také spolkový kancléř Sebastian Kurz doporučil obyvatelům, aby se nezdržovali především v blízkosti městského okresu Innenstadt, kde k tragédii v pondělí večer došlo. „Bydlím nedaleko Schönbrunnu, celou noc jsme s přítelkyní slyšeli houkat policejní sirény, ve vzduchu stále létaly helikoptéry,“ popsal Bock.

Z toho, co se ve Vídni odehrálo, je v šoku. „Je to hrozné. Říká se, že útočník či útočníci byli sympatizanty Islámského státu. Využili lockdownu, kdy se lidé naposledy před uzavřením restaurací a barů chtěli pobavit. Město bylo v tu chvíli plné lidí,“ kroutil hlavou Vídeňan.