Spadly na mě čtyři dešťové kapky a na zemi jsem viděl ještě tři, vtipkoval v pátek Miloslav Tesař z Břeclavi. Už s vážnou tváří měl ale pro sucho, které již týdny trápí jeho kolegy zahrádkáře a zemědělce v regionu, silná slova. „Je to děs a hrůza. Ať nám ze západních Čech pošlou aspoň třetinu, desetinu srážek, kterých se tam dočkali," bědoval Tesař.

S neklidem poslední měsíc sledoval, že pokud už v Břeclavi a okolí zapršelo, jednalo se maximálně o pár milimetrů srážek. „Potřebujeme opravdu vydatný déšť. Komu se na zahrádce nepodařilo udělat potřebné práce dokud se drželo vlhko, tak na to teď doplácí. Navíc musíme stále zalévat," uvedl Břeclavan.

Tesař dodal, že pro zahrádkáře je nyní nejhorší, když v televizních zprávách ohlásí krásné počasí. „Nepomohla dokonce ani Žofka. Nepřinesla v podstatě kapku vody," vzpomněl v pátek odpoledne pranostiku, podle níž svatá Žofie pole často zalije.

Tesař ještě doplnil, že půda je v těchto dnech suchá někde až do hloubky patnácti centimetrů. „Pokud i zaprší, může být problém, aby se dešťová voda spojila s tou spodní," upozornil.

Obavy ze škůdců

Zahrádkář si navíc zpětně postěžoval na mírnou zimu s minimem mrazivých dnů. Ta nahrává chorobám a škůdcům na polích a zahrádkách. Muž se obává například většího tlaku mandelinek.

Zemědělci byli na začátku jara spokojení s dostatkem vody, již zima přinesla. Předseda okresní agrární komory Antonín Osička tehdy mluvil dokonce o nadbytku v některých lokalitách. Nyní doufá, že to svým způsobem nezakřikl. „Situace na Břeclavsku je velmi špatná. Plodiny i obiloviny trpí suchem. Už se dá říct, že velké výnosy nebudou. Nejhůře jsou na tom jařiny, v problémech jsou i ozimé obiloviny na písčitých půdách. Někde je po žních. Na Valticku jsou místa, kde odnože nebo celé rostliny zaschly, což je tragédie," mračil se Osička.

Zastavil se také růst kukuřice. Podle šéfa okresní agrární komory by zemědělcům částečně pomohlo zhruba dvacet milimetrů srážek.

Osička dále zmínil, že málo vody může ovlivnit úrodu i v sadech, hlavně u meruněk. „Plody by zaschly a více by jich opadlo," řekl.

Sadař Petr Poláček z Němčiček se ale zatím nestrachuje. „Je brzy, meruňky mají ještě čas. Letos to vypadá, že jich bude dost, více než loni. Teď by mohlo brzy skončit sucho, aby na stromech vyrostly pěkné plody," přál si.