Dusot koňských kopyt se o víkendu rozléhal Břeclavskem. Nastal čas Hubertových jízd pořádaných k zakončení jezdecké sezóny.

Jsou vzpomínkou na dávnou tradici honů, kdy šlechta za zvuku lesních rohů vyjížděla na koních se smečkou loveckých psů po stopě lišky.

„Zakončení jezdecké sezóny Hubertovou jízdou se stalo v posledních letech dobrým zvykem i na Břeclavsku. Dělají to všichni,“ potvrdila spolumajitelka lednického Hippoclubu Ludmila Myslíková.

Už čtrnáctá slavnost milovníků koní začala v Lednici v sobotu před polednem přečtením Hubertova poselství.

Jezdci na koních a hosté v kočárech a vozech nejprve projeli průvodem obcí až k vlakovému nádraží, kde vyrazili do terénu. Trasa vedla kolem Rybničního zámečku, Tří Grácií a Rendez-vous.

Poslední zastávka byla symbolicky u kaple svatého Huberta, patrona myslivců a jezdců.

„Stavby v Lednicko–valtickém areálu k Hubertově jízdě přímo vybízejí. Za časů Lichtenštejnů byl závěrečný hon vždy velkolepý, sjížděli se sem vybraní hosté z celé Evropy,“ uvedla kastelánka lednického zámku Ivana Holásková.

Známá milovnice koní se Hubertových jízd účastní pravidelně. „Jsem ráda, že se tato stará tradice obnovila. Dnes je to sice záležitost spíše humorná, závěrečné setkání koňáků. S honem už to nemá nic společného,“ přiznala.

Lednická sláva, která přitáhla přes padesát lidí, byla ještě větší selankou než jiné dnešní Hubertovy jízdy.

Přečtěte si také: OBRAZEM: Milovníci koní vyjeli na Hubertovu jízdu

Zatímco na nich totiž ostatní jezdci pronásledují v sedlech toho, kdo má na rukávu liščí ocas, a snaží se mu jej strhnout, na akci Hippoclubu hledali jezdci ztracený ohon u Rendez–vous.

„Na Hubertovy jízdy k nám jezdí i lidé, kteří sedí na koni jen několikrát do roka. Nemůžeme s nimi jezdit přes překážky a absolvovat poměrně náročný program. Proto jsme zvolili tuto formu a rekreační tempo, abychom umožnili koňácký svátek prožít i jim,“ vysvětlila Myslíková.

Oblečení, řazení i večerní soudní přelíčení už ale bylo stejné jako kdekoliv jinde. „Nějaké prohřešky se vždycky najdou. Slečny si třeba na koni zapálily cigaretu, někdo další předjel mastera, jinému spadl bičík. Každý dostal nějakou tu pokutu v podobě několika litrů vína,“ smála se.

V sobotu sedmého listopadu se Hubertova jízda pojede také v Mikulově. Chybět na ní nebude ani Michal Solařík.

„Hubertovu jízdu určitě ani letos nevynechám. Je to pro mě sváteční záležitost, setkání s přáteli z jiných klubů. Tradice se oživila a v Mikulově funguje už více než deset let,“ ohlížel se zpátky.