„Kromě prestižní vinařské soutěže a degustací nabídne nejpopulárnější kapely a interprety několika generací, reprezentativní účast folklorních souborů a hudeb. Ojedinělé multimediální představení s živými koňmi a bohatý rodinný program, včetně historického průvodu a několika soutěží," lákala Lenka Křivánková z městské společnosti Mikulovská rozvojová.

Oslavovat se bude v celém Mikulově. „Vinobraní se uskuteční na historickém náměstí, v Kapucínské ulici, na zámku a zámecké zahradě, na Kozím hrádku, Svatém kopečku a přírodním amfiteátru," vyjmenovala prostory manažerka města Lenka Křivánková.

Všemi smysly

Návštěvníci Mikulova se tak projdou vinařským městečkem i historickou tržnicí. Na známých mikulovských místech – od zámku až amfiteátr, si přijdou na své dospělí i děti. Pro ně pořadatelé připravili dílny, soutěže a divadelní představení plné pohádek.

„Samozřejmostí jsou stánky s vínem, burčákem a nejrůznějšími kulinářskými specialitami," doplnila manažerka.

Mikulovských oslav vína se zúčastní řada známých osobností. „Letos například Čechomor, Chinaski, No Name, Ready Kirken, David Koller, Katarína Knechtová nebo nestárnoucí a oblíbené hvězdy Lenka Filipová, Láďá Kerndla a Petra Janů," vypočítala Křivánková.

V Mikulově nebude chybět Spirituál kvintet nebo herečka Chantal Poullain, která bude kralovat historickému průvodu.

„Páteční večer budou zahrady barokního zámku v Mikulově patřit projektu Acaballado – Osedlaná vína. Toto reprezentativní místo se stane unikátním jevištěm představení, které zapojí všechny smysly diváků do velkolepé podívané, v níž hlavní roli hrají dynamická krása koní a chuť vín," popsala pracovnice Mikulovské rozvojové.

Soutěží chtiví návštěvníci Pálavského vinobraní se mohou těšit na Mistrovství České republiky v rozeznávání vůní ve víně a na soutěž pro děti Malý sommelier.

„Po celý víkend návštěvníky čekají také prohlídky a řízené degustace v několika místních vinařstvích," uvedla manažerka Mikulovské rozvojové.

Letošní ročník Pálavského vinobraní poslouží i dobré věci. Tradiční společná vycházka na Svatý kopeček podpoří záměr záchrany kapliček.

Autem i vlakem

Organizátoři nezapomínají ani na pohodlí hostů. Lidé mohou využít třeba bezplatné autobusové dopravy, která propojí všechny místa dění. Do Mikulova zájemce dopraví i vlak.

„Mikulovský expres dopravuje bez starosti o řidičský průkaz a lze zakoupit i zvýhodněnou permanentku se zpáteční jízdenkou na vlak za čtyři sta dvacet korun," podotkla.

Speciální vlak se na Pálavské vinobraní do Mikulova vypraví v sobotu z Hlavního nádraží v Brně dvacet minut před desátou hodinou dopolední. Zpáteční spoj do Brna odjede z mikulovského nádraží o tři čtvrtě na sedm večer a další o půlnoci.

„Samostatné jízdné jedním směrem bude stát sto korun," informovala Křivánková.

Jak dodala, ti, kteří se rozhodnou dopravit na Pálavské vinobraní autem, mohou zaparkovat na třech parkovištích. A to v areálu bývalých kasáren v Dukelské ulici, dále na parkovištích v ulici K Vápence a Brněnské.