Každý pátek v ní najdete tip na zajímavou kulturní akci na Břeclavsku, která se v započínajícím víkendu uskuteční. Dnes vás pozvu na již sedmadvacátý ročník přehlídky lidových muzik Slovácka, takzvaných Hudeckých dnů.

Myšlenka uspořádat přehlídku muzik ze Slovácka poprvé napadla pana doktora Jožku Kobzíka, primáše a uměleckého vedoucího Národopisného souboru Břeclavan. Přehlídka lidových muzik se měla pro muzikanty stát možností setkávat se i v chladném ročním období. Šlo tak o jakousi zimní variantu společného muzicírování na strážnických slavnostech. Myšlenka se ujala a jednotlivé ročníky na sebe bez přestávky úspěšně navazují již přes čtvrt století.

První Hudecké dny připadly na listopad roku 1984, krátce po úmrtí věhlasného primáše Slávka Volavého ze Strážnice, jehož jméno nesla přehlídka až do roku 2000. Tu v minulosti pořádalo Okresní kulturní středisko v Břeclavi ve spolupráci s tamním kulturním domem v centru města. Před šesti lety organizaci festivalu převzal sám Národopisný soubor Břeclavan za finanční podpory města Břeclav, který ho poté přemístil do Staré Břeclavi.

Letošní Hudecké dny budou opět akcí rozloženou do dvou dnů a situovanou do tanečního sálu Na Obecní. V pátek od osmi hodin večer se v sále představí Folklorní kroužek Pohárek z Týnce, Folklorní soubor Hrozen z Velkých Bílovic i pěvečtí matadoři, Old Stars Břeclav. Mezi pěveckými spolky vystoupí i cimbálové muziky OLiNa z Hodonína, Guráš z Velkých Bílovic a Hudecká muzika Starý Poddvorov. Pátečnímu večeru by měl na závěr kralovat pořádající Národopisný soubor Břeclavan, jenž bude lidi bavit až hluboko do noci.

Následující den by měl program zahájit o půl osmé opět Břeclavan. Na ten pak naváže Cimbálová muzika Jožky Severina z Kostic, Cimbálová muzika Vonica z Krumvíře, Strážničan ze Strážnice, Horňácká cimbálová muzika Martina Hrbáče z Veselí nad Moravou a na závěr Cimbálová muzika Burčáci z Míkovic.

Oba večery budou po skončení oficiálního programu stylově zakončovat besedy u cimbálu se zúčastněnými muzikami. Vstupenky na Hudecké dny můžete zakoupit v Turistickém informačním centru sídlícím v Lichtenštejnském domě v Břeclavi. Za páteční program zaplatíte osmdesát korun, za sobotní už ale o čtyřicet korun více.

Hudecké dny jsou každoročně zárukou nejen dobré zábavy, ale především kvalitního folkloru. Asi i proto od příznivců všeho moderního a netradičního často slýchávám, že na festival cimbálek rádi chodí. A po půlnoci se prý dokonce i sami zapojují do zpěvů při besedě. Tento víkend tak pro mě tedy bude jasně v režii čarovné moci cimbálu a houslí.

PETR VLASÁK

Autor je z Břeclavi a zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy