Bývala to velká akce v břeclavském kulturním domě. Před pětadvaceti lety se přehlídka cimbálových muzik v Břeclavi s názvem Hudecké dny konala poprvé. Postupem času se jednotlivé ročníky přesunuly do domu školství a kina. Letos poprvé se oba dva přehlídkové večery konaly ve Staré Břeclavi v kulturním domě Na Obecní. A zdá se, že to Hudeckým dnům jenom prospělo.

„Na Hudecké dny chodím od jejich prvopočátků. Letošní ročník Na Obecní se mi velmi líbil,“ ohodnotila oba dva večery pravidelná návštěvnice Hudeckých dnů Michaela Machovská z Břeclavi. „Když se přehlídka konala napůl v kině a v domě školství, bylo to nepraktické. Museli jsme přebíhat z jednoho sálu do druhého,“ vzpomněla na úskalí prostorů ve městě Machovská.

Jedním z důvodů, proč se Hudecké dny stěhovali do Staré Břeclavi je i jejich nový pořadatel. Místo souboru Břeclavan a města jím je Slovácký krúžek.

„Hlavní pořadatelská zátěž ležela na muzikantech a tanečnících. Po těch letech, kdy Hudecké dny Břeclavan pořádal, začal už trochu stagnovat,“ vysvětlil vedoucí Slováckého krúžku Vlastimil Horák.

„Dohodli jsme se, že přehlídku budeme pořádat my. Na Obecní jsme takříkajíc doma, proto Hudecké dny pořádáme právě tady. Břeclavan se tak může více soustředit na vystupování, a to je myslím dobře,“ dodal.

Spokojenost s přehlídkou cimbálek ve Staré Břeclavi byli i samotní muzikanti. „Na Hudeckých dnech jsme vystupovali asi před pěti lety. To se konaly ještě v kulturním domě ve městě. Sál Na Obecní jsme také znal z dřívějška. Několikrát jsem tu hrál s Jožkou Černým. Musím přiznat, že jsem hleděl, jak je sál zrekonstruovaný. Starobřeclaváci se opravdu vycajchnovali,“ pochválil pořadatele člen cimbálky Hudci z Kyjova Aleš Smutný.

Po obou hudeckých večerech následovala beseda u cimbálu. A ne u jednoho. Posluchači si mohli znovu vychutnat všechny zúčastněné muziky a to hned na třech místech. V místním sále, hospodě a takzvaném Pekle v suterénu.