Desátého ročníku se zúčastní asi pět set děvčat z celé republiky. Svá želízka v ohni má i Břeclavsko. Nebudou chybět mažoretky z domácího klubu, hustopečské Lady Stars ani Neonky z Moravské Nové Vsi.

„Diváci uvidí sóla, dua, velké formace i ty mini, tedy sedmičlenné. A to ve čtyřech věkových kategoriích. Soutěžit budou děvčata od sedmi let do nějakých pětadvaceti let," hlásí vedoucí pořádajících valtických mažoretek Lenka Poláková.

Úspěšné do finále

Soutěžní promenáda potrvá na valtickém náměstí dva dny. Tedy o jeden více než loni, přestože účastnic tentokrát bude méně. Důvodem je i to, že některé kategorie, jako třeba třásňové skupiny, postupují už přímo do finále.

Program začíná od deseti hodin slavnostním zahájením a představením skupin. Ve dvě hodiny odpoledne se na pódiu objeví první sestavy a později i sóloformace s třásněmi. V neděli soutěž pokračuje ráno od devíti hodin, kdy se střetnou další mažoretky v sóloformacích.

„Budeme bojovat, ale konkurence je velká. Například několikanásobné mistryně z Ostravy. Hlavně ať je pěkné počasí," přeje si Poláková.

Součástí klání jsou i hudební vystoupení. Po sobotním sportovním programu vystoupí valtická hudební skupina Irnis a břeclavská sestava Graf. Úspěšné mažoretky čeká finále v Karviné či ve Vimperku.

PŘEMYSL SPĚVÁK