Už jste začal balit a bilancovat?

Nezačal a ani se na to nechystám. Opouštím jen křeslo místostarosty, jako radní budu pro město pracovat dál. Na bilancování je ještě brzy. Výzvy k evropským fondům se posunuly z jara až na podzim, takže projekty, které jsem pomáhal připravovat, se začnou rozbíhat teprve od září.

Nastupoval jste na radnici s tím, že to bude na tak krátkou dobu?

Ambici být místostarostou jsem neměl. Jako ODS jsme si stanovili, že když vyhrajeme volby, budeme mít starostu. O místostarostech jsme vůbec neuvažovali. Podařilo se ale vytvořit dvoukoalici a já jsem se musel ze dne na den rozhodnout. Křeslo jsem přijal dočasně s tím, že nastartuji nějaké projekty. Mám totiž rozjetou firmu na pasivní domy. A nelpím na nějaké funkci.

Kdyby přišel nějaký volič a zeptal se vás, co jste na radnici udělal, co mu řeknete?

Že jsem pomohl vytvořit a posunout řadu projektů. Za prioritu považuji změnu dopravní infrastruktury, která je v Břeclavi katastrofální. Když se podaří zahájit výstavbu obchvatu, vnitřní spojky do Poštorné a dalších dopravních projektů, teprve mohou následovat další kroky. Příští rok se začne stavět nové autobusové nádraží a rozjedou se i práce na logistickém centru. Máme také nachystaný projekt na rekonstrukci zámku. A další.

Jak moc vám ublížily spekulace, které se objevily kolem údajných dluhů firem, s nimiž jste byl majetkově svázán?

Nevím, svoji bezdlužnost jsem doložil. Troufnu si říct, že drtivá většina lidí, kteří se angažují v ODS a podnikají, se někdy dostala do finančních problémů. Mně se je podařilo vyřešit. Přesto to posloužilo některým lidem jako nástroj.

Nevadí vám, že si přesto bude řada lidí váš odchod spojovat právě s touto aférou?

Ať si každý udělá obrázek sám. Já to nikomu vyvracet nebudu. Kdybych něco dlužil, neodstoupil bych, dokud by někdo nepřišel s důkazy. Bez nich ale nikdo nemůže říct, že odcházím z tohoto důvodu.

Kdo tu kartu vytáhl?

Je to útok zoufalců, kteří se bojí o svou politickou kariéru. A boj v rámci okresní ODS a místního sdružení v Břeclavi. Co jsem členem ODS, tento spor se neustále prohlubuje a vyostřuje. Osočování ze strany předsedy oblastní rady Kadrnky už dosáhlo takové míry, že už obvinil i vedení břeclavské radnice. Městská rada na něj proto podala žalobu. Něco takového si nemůže dovolit. Volební mandát je přece mnohem víc než názor vedení oblastní rady ODS. Tyto reakce nás spíše utužují v tom, že to děláme dobře.

Nejsou právě takové spory příčinou, že má politika v naší zemi tak špatný kredit?

Já jsem vždy upřednostňoval politiku racionálního uvažování. Nejsem typ, který by mlžil a zastíral svůj manévr. Uvedu příklad. Už tři čtvrtě roku bojujeme za břeclavský obchvat. Uráží mě, když krajské radní, která bydlí v Břeclavi, hází ze své pozice Břeclavákům klacky pod nohy.

Jak to myslíte?

Břeclavský obchvat je neustále spojovaný se silnicí R52, kde se paní Procházková velmi angažuje. Chce, aby se začala co nejrychleji stavět, přestože je tam řada nevyřešených problémů. Bydlí ale v Břeclavi, takže prioritou by pro ni měl být obchvat. Také by se nabízí otázka, co udělal pro Břeclav poslanec Suchánek? Každý poslanec, když se porcuje medvěd, se snaží pro svůj obvod získat maximum. On to ale dělá tak, že rozdává peníze i mimo okres. To mně také vadí.
Nešlape si ale břeclavská ODS tím, že s radní Procházkovou nemůže dlouhodobě najít společnou řeč, sama tak trochu po štěstí?
Opak je pravdou. Při konstrukci minulé koalice hrála právě bývalá starostka Procházková významnou roli. Obava, že by nemusela být loajální, zhatila tehdy chystanou čtrnáctičlennou koalici s aktivní účastí ODS.

Kdy jste se začal zajímat o břeclavskou nemocnici?

Už před volbami. Jako člen oblastní rady ODS jsem navrhl, ať pan Kadrnka zprostředkuje jednání mezi městem a radou kraje ohledně břeclavsklého špitálu. Neuspěl jsem. Šlo nám přitom jen o kvalitu lékařské péče a větší důvěru lidí. Obava z nenávratných zdravotních úkonů mě děsí.

Kolem nemocnice jste ale rozpoutal velké emoce. Měl jste opravdu v ruce pádné argumenty?

Stoprocentně. Ukázalo se, že dluhy, které jsme deklarovali, byly pravdivé. Krajský radní Adamec po odvolání ředitelky Danihelkové potvrdil, že co se týká ekonomiky, je břeclavské nemocnice nejhorší v kraji. Nikdo mě také nevyvrátí, že je špatně, když například skončí primář gynekologie hodnocený jako jeden z nejlepších v republice. Zhruba před čtyřmi lety vycházelo na sto lékařů v Břeclavi dvě stě atestací. Teď je jich jen asi sto. Je zřejmé, že k nějakému snížení kvality personálu mohlo dojít.

Zlepšila se po vaší kritice úroveň nemocnice anebo to nadělalo spíše zlou krev?

Takto bych to nehodnotil. Dnes máme novou ředitelku, se kterou jsme už jednali a dohodli se na spolupráci. Když přijde zvenčí kvalitní doktor, nabídne mu město ubytování, aby se tady usadil. Nová ředitelka deklarovala, že chce management i rozhodující funkce postavit na místních specialistech. To se nám vrátí zkvalitněním péče. Jestliže s paní Danihelkovou přišlo odjinud i dalších pět členů nejužšího vedení, tak jim Břeclav mohla jen těžko přirůst k srdci. Brali to jako přechodnou štaci.

Nebude vám místostarostovské křeslo přeci jenom chybět? Nezvykl jste si na něj?

Ne, nezvykl. Naopak jsem hodně cestoval, protože bylo třeba dojednávat spoustu věcí, hlavně na ministerstvech.

Plánujete na radnici nějakou rozlučku?

Není důvod se loučit. My se budeme vídat oficiálně každých čtrnáct dnů, neoficiálně i častěji. Navíc nejsem přítelem žádných takových mejdánků.

KDO JE ZBYNĚK HUMLÍČEK

Narodil se 17. listopadu 1965 ve Šternberku v okrese Olomouc.
Po gymnáziu vystudoval vysokou školu dopravy a spojů v Žilině. V Povážské Bystrici hrál v té době druhou hokejovou ligu.
Po roce 1990 pracoval čtyři roky u policie. Vedl jihomoravskou pohraniční policii a hodonínskou kriminální policii.
Je rozvedený a z manželství má dceru. Další dva nevlastní syny vychovává s přítelkyní . V Břeclavi, kam se za ní přestěhoval z Hodonína, žije od roku 1997.
Do ODS vstoupil v roce 2002. Při loňských komunálních volbách se na její kandidátce poprvé dostal do zastupitelstva města Břeclavi. Je členem oblastní i místní rady ODS.
Je spolumajitelem společnosti Brinaco, která se zabývá výstavbou pasivních domů.