S dobrou náladou se včera vrátil velkopavlovický starosta Pavel Procházka z jednání na ministerstvu dopravy. Přivezl totiž příslib, že požadavek města na napojení na dálnici D2 ministerstvo brzy vyslyší.

„Měl jsem obavy, že nejsou peníze. Máme ale příslib, že stavba, která je pro rozvoj města a okolí velmi důležitá, by nemusela zůstat jen na papíře,“ prozradil Procházka.

Radnice bude nyní z brněnským Ředitelstvím silnic a dálnic pokračovat v přípravě projektu. „Počítáme, že do tří let by mohlo být napojení na dálnici hotové,“ prozradil starosta, který hájí barvy ODS.

Úspech Velkopavlovických ovšem popudil břeclavského radního Zbyňka Humlíčka. Ten považuje dálniční sjezd u Velkých Pavlovic za zbytečný, protože do deseti kilometrů jsou dva další. „Je to výsledek rozložení sil ODS v oblasti. Malá města a vesnice rozhodují o zásadních investicích v regionu,“ uvedl bývalý člen strany, kterého už ODS nechce.

„Nazval bych to poslaneckým sjezdem z dálnice, protože ho prosazuje poslanec Suchánek. Rakvice, kde bydlí, jsou blízko. Napojení bude stát osmdesát milionů bez opravy mostu, takže celkem bude potřeba asi sto padesát milionů,“ vypočítával Humlíček.

Za mnohem potřebnější považuje pozastavený projekt obchvatu Břeclavi. „V Hustopečích, kterým chtějí odlehčit, projede denně na třináct tisíc aut. Na hlavním tahu našeho města je jich pětadvacet tisíc. Jenže Břeclav je záměrně odsunována,“ argumentoval.

Podle poslance za ODS Pavla Suchánka ale může za pozastavení projektu obchvatu Břeclavi právě bývalý místostarosta Humlíček. „Udělal všechno pro to, aby pro Břeclav nebyly přiděleny další peníze na výkupy pozemků. Na ministerstvu dopravy mi to potvrdili,“ uvedl Suchánek.

Současně rázně odmítl, že by se jakkoliv angažoval proti obchvatu města. „S Břeclaví nemá nový nájezd na dálnici vůbec nic společného. Ano, pomáhám Velkým Pavlovicím, ale není to proto, že budu mít blíž do Prahy. V té době už možná ve sněmovně ani sedět nebudu,“ podotkl poslanec.

Nový dálniční nájezd podle něj pomůže rozvoji celého Velkopavlovicka. Myslí si to i Jan Procházka z Velkých Pavlovic. „Nechce to jen dálniční sjezd, ale i obchvat,“ vyjádřil se osmatřicetiletý dispečer.