Břeclavsko, podobně jako ostatní části republiky, totiž v posledních dnech zasáhly nepříjemné mrazy. „Zatím jsme tuto zimu naměřili při dvou metrech nad zemí nejnižší teplotu mínus sedmnáct. Oproti minulému roku je to velká změna,“ nechal se slyšet pozorovatel hydrometeorologického ústavu z Brodu nad Dyjí Antonín Voznica.

V nejteplejším místě republiky, kde se teplota pravidelně měří, tedy v Brodu nad Dyjí, jde o vysoké číslo. V loňském roce přitom na stejném místě ukázala rtuť teploměru nanejvýš na jedenáct stupňů pod nulou.

Při pohledu na historické výsledky měření z tamní meteorologické stanice se však najdou daleko větší anomálie. „V roce 1985 jsme v Brodu nad Dyjí naměřili dokonce téměř sedmatřicet stupňů pod nulou. To byl extrém, který se asi jen tak opakovat nebude,“ poznamenal s úsměvem Voznica.

Jak ale říká Miroslav Vachůn ze Zahradnické Fakulty v Lednici, dosavadní hodnoty z letošní zimy jsou výjimečné. „Řekl bych, že tato zima je jedna z nestudenějších za posledních pět let,“ poznamenal.

V Lednici, kde se měří teplota už od začátku minulého století a oficiálně od padesátých let, mrzlo, až praštilo. „Naměřili jsme mínus třiadvacet stupňů,“ upozornil Vachůn, který zároveň připomněl teplotní rozdíl mezi letošním a loňským rokem.

„V roce 2007 to bylo u nás nejvíce jedenáct stupňů pod nulou. Podle mého názoru se ale letos už vysokých mrazů bát nemusíme. Oněch mínus dvaadvacet, si myslím, bylo maximem,“ tuší Vachůn.

Podle něj podobné teploty zasáhnou v příštím letech jižní Moravu jen zřídkakdy. Z dlouholetého měření teplot v Lednici totiž vyplývá, že zimy jsou stále mírnější.

„Před třiceti nebo čtyřiceti lety byly zimní teploty kolem mínus dvaceti zcela běžné. Dnes tomu tak není. Jak jsme vypozorovali, jsou nižší extrémy jak v zimě, tak v létě. To znamená, že teploty hlubokou pod nulou budeme pozorovat jen v některých letech a zřídka,“ myslí si Vachůn.